Dzisiaj (9.04) miasto rozdało zielonogórzanom 20 tysięcy maseczek wielokrotnego użytku.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od 16 kwietnia (czwartek) będzie obowiązek zasłaniania twarzy i nosa w miejscach publicznych. Maseczki wyprodukowała firma ŚWIT z  Zielonej Góry na zlecenie prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego. Miasto na ten cel wydało 100 tys. zł.

Strażacy ochotnicy rozdali 20 tysięcy maseczek. – Jestem bardzo zadowolony z tej akcji. – mówi Waldemar Michałowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w urzędzie miasta. – Mieszkańcy są odpowiedzialni i dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są środki ochrony osobistej. Każdy z mieszkańców dostał po dwie, trzy maseczki chirurgiczne. Wszystkie są z bawełny i bardzo dobrze się w nich oddycha – podkreśla. – Wykorzystaliśmy zapał naszych strażaków ochotników, i młodych i tych troszkę starszych, i zamiast w dwa dni, „uwinęliśmy” się w jeden.

fot. Piotr Jędzura

Maseczki rozdano przy pomniku Bachusa, przy stacji Cirkle K przy Wyszyńskiego, parkingu przy Palmiarni, placu Bohaterów, parkingu Tesco, parkingu Leroy Merlin, parkingu Biedronki przy ul. Sulechowskiej, parkingu Intermarche na osiedlu Zacisze, Skatepark Kaczy Dół, parkingu Tesco przy ul. Wyszyńskiego, ul. Kożuchowskiej (Biedronka), na Chynowie (Biedronka), Jędrzychowie (Intermarche), parkingu przy kościele w Przylepie, Stary Kisielin (przy kościele), Racula-Drzonków, Ochla (parking Dino).

fot. Piotr Jędzura

Maseczki są wykonane z bawełny używanej do maseczek chirurgicznych. Są też wielokrotnego użytku i mogą być wymieniane między członkami rodziny. Po każdorazowym użyciu, maseczki należy wyprać w temperaturze 90 stopni, a po wyschnięciu przeprasować żelazkiem w temperaturze przewidzianej dla wyrobów bawełnianych. Przed pierwszym użyciem maseczki powinny być wyprane i przeprasowane. Według dzisiejszej wiedzy medycznej maseczki nie chronią przed zarażeniem koronawirusem, ale chronią innych w przypadku gdy Ty jesteś zarażony, a o tym nie wiesz. Dlatego trzeba je nosić przy każdym wyjściu z domu.

fot. Piotr Jędzura
fot. Piotr Jędzura