W czasie pandemii wielu czytelników doceniło elektroniczne książki. Biblioteka Norwida rozwija ten segment czytelnictwa – od marca będzie udostępniać nie tylko kody do aplikacji z e-bookami, ale również czytniki książek Pocketbook.

Czytniki e-booków trafią do mediateki Góra Mediów, mediateki Szklana Pułapka i Lubuskiego Laboratorium Książki „Green Book” na Jędrzychowie.

Każda z tych placówek otrzyma po 12 czytników. Ich podstawowym celem będzie trafienie do końcowego użytkownika, czyli czytelnika. Po części – do szkolenia, do zapoznania z tymi urządzeniami (szkolenia będą prowadzić bibliotekarze z tych placówek), a również do bezpośredniego wypożyczenia. Chcemy, by ta usługa wystartowała 1 marca – mówi Roman Wojciechowski, specjalista ds. wdrażania nowych technologii”.

Urządzenia są wyposażone w bezpieczny dla wzroku ekran z funkcją podświetlania, na którym można czytać elektroniczne pliki. Czytniki będą mogły wypożyczyć osoby, które mają konto na platformie Legimi i używają kodów, które udostępnia im biblioteka.

Przychodzicie państwo do biblioteki i mówicie, że chcecie czytnik oraz kod do Legimi. My dajemy wam te dwie rzeczy – dodaje R.Wojciechowski. – Każdy użytkownik platformy Legimi musi mieć na niej konto. Kod jest do wpisania na koncie. Potem logujemy się swoim kontem na czytniku i zwyczajnie czytamy. To, na jaki okres będziemy wypożyczać czytnik, będzie zależało od współpracy z Legimi – czy będzie można dla naszej oferty bibliotecznej zwiększyć limit urządzeń.

Po każdym użytkowniku czytnik zostanie sformatowany i przygotowany dla kolejnej osoby. Będziemy rozszerzać ofertę, ale ten pierwszy ruch spowoduje, że zorientujemy się, jakie jest zainteresowanie taką usługą – tłumaczy Andrzej Buck, dyrektor biblioteki Norwida.

Aleksandra Pietruszewska- WZielonej.pl