Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili przez ostatnie dwa dni działania profilaktyczne pod hasłem „Truck&Bus” podczas których sprawdzali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących samochodami ciężarowymi i busami. Mundurowi zwracali przede wszystkim uwagę na zachowanie na drogach, przestrzeganie przepisów Ustawy o transporcie drogowym oraz stan trzeźwości kierujących.

Policjanci ruchu drogowego zielonogórskiej komendy miejskiej prowadzili przez ostatnie dwa dni działania „Truck&Bus” podczas których sprawdzali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących takimi pojazdami, a w szczególności czy nie naruszają przepisów zakazujących wyprzedzania przez ciężarówki na oznaczonych odcinkach dróg oraz czy nie blokują dróg parkując w niewłaściwy sposób, przestrzegają przepisów Ustawy o transporcie drogowym m.in. przestrzegają czasu pracy oraz nie wsiadają za kierownicę po alkoholu. Ponadto policjanci sprawdzali też czy przewożony przez samochody cięgowe towar jest właściwie zabezpieczony i zgodny z dokumentacją.

Podczas działań zielonogórscy policjanci ruchu drogowego sporządzili 36 protokołów kontroli transportu drogowego zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym, gdzie sprawdzali m.in. czas pracy kierującego czy  tachograf.

Wyniki działań „Truck&Bus”

liczba skontrolowanych pojazdów – 130

skontrolowanych autobusów – 2

skontrolowanych pojazdów ciężarowych – 60

przekroczenia prędkości – 3

nieprawidłowy stan techniczny  – 10

nałożone mandaty karne – 27

pouczenia  – 55

wnioski o ukaranie – 9

zatrzymane dowody rejestracyjne – 11

Takie kontrole będą kontynuowane w trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

KMP - ZG