W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, zielonogórscy policjanci po raz kolejny będą prowadzić działania „Znicz”. Akcja rozpoczyna się już jutro /30.10/ i potrwa do 4 listopada br.

W tym czasie policjanci będą dbać o bezpieczeństwo w rejonach nekropolii, ale także na drogach i trasach dojazdowych. Prosimy wszystkich o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu. Codziennie nad bezpieczeństwem mieszkańców i osób odwiedzających groby najbliższych będzie czuwało kilkudziesięciu policjantów ruchu drogowego, służb patrolowych i kryminalnych. Prosimy zwrócić uwagę na zmiany organizacji ruchu w rejonach nekropolii.

W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby swoich bliskich. Często wiąże się to z  pokonaniem znacznych odległości, czasem  nawet setek kilometrów, dlatego policjanci ruchu drogowego przygotowali się do działań i na drogach oraz trasach dojazdowych pojawi się więcej patroli, które będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących, natomiast na cmentarzach pojawią się policjanci po cywilnemu, którzy zadbają o spokój i porządek na terenie nekropolii i zajmą się kieszonkowcami. Pamiętajmy, że w tym czasie na drogach będzie wzmożony ruch dlatego już teraz zaplanujmy podróż.

fot. Piotr Jędzura

Pamiętajmy, że w rejonach cmentarzy ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i w pierwszej kolejności należy się stosować do ich poleceń. Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe, ponieważ w tych dniach w rejonie cmentarzy mogą pojawić się nowe oznaczenia i inna organizacja  ruchu.

Prosimy pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a także stosować się do poleceń policjantów ruchu drogowego. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

W pobliżu cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych wszystkich, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz samochodami. Jednak istnieje możliwość korzystania ze specjalnie zorganizowanej linii komunikacji miejskiej, którą będzie można dostać się w rejon wybranego cmentarza. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

fot. Piotr Jędzura

Pamiętajmy, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Wśród nas będą także kieszonkowcy. Z pewnością będą starali się wykorzystać tłok na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie, tylko w grupie. Wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Bądźmy czujni i ostrożni.

Prosimy wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów czy pieniędzy, zalecamy, aby nie trzymać ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w samochodach.

Policjanci ruchu drogowego, prewencji i kryminalni będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

Materiały KMP Zielona Góra