Na jakim etapie jest budowa systemu stacji ładowania autobusów elektrycznych? MZK uruchomił ostatnio dwa stanowiska – przy ulicy Zawadzkiego „Zośki” i na Chynowie. Nowa pętla autobusowa ma powstać również na Łężycy. O inwestycji mówiła w Rozmowie na 96 FM dyrektor MZK, Barbara Langner.

MZK zgromadził już całą dokumentację. Według tego, co deklaruje wykonawca robót, pętla na Łężycy powstanie w ciągu 4 miesięcy. Planowane są również zmiany w rozkładzie jazdy.

“Cały czas pracujemy nad optymalizacją rozkładu jazdy. Będziemy opracowywać kolejne zmiany, będziemy na ten temat dyskutować. Planujemy, że te zmiany wprowadzimy od 1 lipca” – Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze.

Projekt „System niskoemisyjnego transportu publicznego” jest realizowany w Zielonej Górze od kilku lat. Jest więc dobry moment na podsumowanie dotychczasowych działań i sprawdzenie, jak np. sprawują się elektryczne autobusy. Czy są tańsze w użytkowaniu niż spalinowe?

“Koszt jest mniejszy, bo zużycie energii czy paliwa jest mniejsze. W momencie, kiedy pracowaliśmy nad projektem (to był 2016 rok), cena oleju napędowego zbliżała się do 6 złotych, natomiast kilowat energii elektrycznej był dużo tańszy niż jest dzisiaj. Więc te „nożyce” wtedy pokazywały, że jest to rzeczywiście bardzo opłacalne. Pomijając koszty inwestycji, ale koszty eksploatacyjne powinny przynosić oszczędności. Na dzisiaj widzimy, że niestety aż takich oszczędności jakie planowaliśmy, nie będzie”Barbara Langner.

Na 43 autobusy, jakimi dysponuje MZK, 42 są w ruchu. Poza inwestycją w nowe autobusy MZK przebudował zajezdnię. Powstała m.in. nowa stacja kontroli pojazdów i myjnia. Uruchomione zostało również Centrum Przesiadkowe przy ulicy Bema.

Cała Rozmowa na 96 FM z Barbarą Langner:

Rozmowa na 96 FM 22-01

Co słychać w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze? Sporo tematów podjęto w Rozmowie na 96 FM z dyrektor Barbarą Langner.

Opublikowany przez Radio Index 96 fm Środa, 22 stycznia 2020

Aleksandra Pietruszewska – Radio Index