Posłanka V, VI, VII i VIII kadencji polskiego sejmu, wcześniej miejska radna. Przez dziesięć lat przewodnicząca lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej. Polityk, dzięki której w Zielonej Górze zostało zrealizowanych wiele ważnych projektów o charakterze inwestycyjnym i rozwojowym. 

Bożenna Bukiewicz, bo o niej mowa, za swoją wieloletnią pracę na rzecz miasta, uhonorowana została dzisiaj w zielonogórskim ratuszu przez prezydenta Janusza Kubickiego – złotym medalem za zasługi dla miasta.

– To dla mnie wielka radość i jednocześnie zaskoczenie. Nie spodziewałam się tego, ale analizując te 14 lat mojej misji w sejmie jako posła Rzeczpospolitej z Zielonej Góry, z Ziemi Lubuskiej, faktycznie dużo udało się zrobić. Dobra współpraca z prezydentem miała owoce w postaci chociażby łącznika z Pomorskiego na S3, większa hala widowiskowo -sportowa. Jestem szczęśliwa, usatysfakcjonowana i spełniona jako poseł Rzeczpospolitej z Ziemi Lubuskiej.

To między innymi z inicjatywy Bożenny Bukiewicz, udało się dofinansować, a następnie wybudować halę Centrum Rekreacyjno – Sportowego, tworząc jednocześnie w naszym mieście jedną ze sportowych wizytówek regionu. Dzięki zabiegom poselskim ówczesnej przewodniczącej dokonuje się budowa trasy S3. W szpitalu powstaje lądowisko dla helikopterów, a zaraz potem Centrum Urazowe czyli nowoczesny szpitalny oddział ratunkowy. Również z inicjatywy B. Bukiewicz na Uniwersytecie Zielonogórskim powstają dwa prestiżowe wydziały – Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Wśród wielu dokonań dla miasta i regionu, z całą pewnością należy podkreślić również wielkie wsparcie Bukiewicz dla pozyskania środków na budowę węzła przy trasie S3 na wysokości Osiedla Pomorskiego.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Prezydent wręczając byłej posłance odznaczenie mówił: – Nie zawsze zgadzaliśmy się, czasami potrafiliśmy się kłócić. Ale w wyniku tych kłótni Zielona Góra jest piękniejszym miastem, bo dzięki temu, że potrafiliśmy znaleźć konsensus i wspólnie razem pójść do przodu, możemy się cieszyć z tego, jak wygląda miasto.

 

Bożenna Bukiewicz postanowiła też zakończyć oficjalnie karierę polityczną, co dla wielu może być wielkim zdziwieniem po tylu latach pracy na rzecz miasta i regionu. Prezydent Janusz Kubicki, skonstatował decyzję byłej już pani poseł krótko: – Zakończenie przez panią Bukiewicz kariery parlamentarnej absolutnie zdopingowało mnie do tego, aby powiedzieć jej po prostu: Dziękuję.

fot. Piotr Jędzura ŁZ