Budynek Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Promyk przy ul. Głowackiego zostanie przebudowany i rozbudowany. Pojawi się dodatkowe skrzydło, w których znajdzie się część rehabilitacyjna i część mieszkalna – hostel dla osób niepełnosprawnych.

Z ośrodka rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych Promyk przy ul. Głowackiego korzystają osoby do 24 roku życia. Potem rodzice, którzy nie mają co zrobić z dziećmi zapewniają im opiekę na warsztatach terapii zajęciowej i domach dziennego pobytu. Zdaniem Wiolety Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie potrzebny jest hostel, który przyjmie osoby z upośledzeniem w stopniu głębokim, gdy rodzic np. ciężko zachoruje. Bo te dorosłe „dzieci” często mają  po 40, 50 lat, a ich rodzice 70 i często sami wymagają pomocy.

W Zielonej Górze mieszka ok. 200 osób z niepełnosprawnościami, z upośledzeniem w stopniu głębokim.

Miasto ogłosiło powtórnie przetarg na realizację zadania. – Wydłużyliśmy termin realizacji oraz wprowadziliśmy zmiany w projekcie i mamy nadzieję, że wpłynie to na cenę składanych ofert – informuje Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich.

Termin realizacji planowany jest do 15 listopada 2021 r. Oferty na realizację zadania zostaną otwarte 23 czerwca.

fot. Igor Skrzyczewski UM

Radny Bocheński: Pomóżmy dzieciom!

O inwestycję mocno zabiegał radny Andrzej Bocheński (Zielona Razem) – Ta instytucja jak żadna inna w mieście zasługuje na wsparcie – mówi. – Trzeba pomóc niepełnosprawnym dzieciom, tym bardziej, że mało kto interesuje się ich losem.

Magdalena Biniszkiewicz, dyrektor Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „PROMYK”,  mówi, że w całym kraju brakuje hostelu dla osób niepełnosprawnych. – Rodzice w podeszłym wieku, po 90. nie zawsze są w stanie opiekować się synem, który skończył 50 lat – mówi. – Wystarczy, że rodzic zachoruje lub wyjedzie do sanatorium i dzieci zostają bez opieki. Dzięki temu remontowi będziemy mieli więcej sal rehabilitacyjnych dla naszych podopiecznych i sanitariaty z prawdziwego zdarzenia. Dla przykładu obecnie do przebierania służą kozetki.

fot. Igor Skrzyczewski UM

Hostel i rehabilitacja

Obecnie Promyk mieści się w dwukondygnacyjnym budynku przykrytym płaskim dachem. Miasto przebuduje część istniejącego budynku i dobuduje do niego dodatkowe skrzydło. Dobudowa to obiekt dwukondygnacyjny częściowo podpiwniczony. Projektowany obiekt składa się z części rehabilitacyjnej (Promyk) i części mieszkalnej – hostel.

W części rehabilitacyjnej Promyka na parterze znajdzie się sala do rehabilitacji, szatnia z pełnym węzłem sanitarnym dla osób rehabilitowanych i poczekalnia dla rodziców. Na piętrze sala dziennego pobytu, pokój odpoczynku z łazienką wyposażoną w kozetkę do przebierania i mobilny podnośnik. Na tej kondygnacji zaplanowano również jadalnię z zapleczem kuchennym przystosowanym do obsługi przez firmę cateringową. Komunikację pomiędzy poszczególnymi poziomami zapewni wewnętrzna klatka schodowa oraz dźwig osobowy przystosowany do przewozu osób na wózkach. Z części rehabilitacyjnej przez klatkę schodową będzie można przejść do zespołu hostel, na wszystkie jego kondygnacje mieszkalne.

W części mieszkalnej hostelu na parterze znajdzie się główne wejście do obiektu od strony zachodniej. Naprzeciw wejścia umieszczono recepcję z zapleczem socjalnym dla obsługi, w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się pokój lekarza. Stąd prowadzą szerokie korytarze do dwóch skrzydeł obiektu. Na parterze w części przylegającej do Promyka zaprojektowano dwa zespoły mieszkalne składające się z dwóch pokoi jednoosobowych, przedpokoju oraz łazienki. W części zachodniej zaprojektowano jadalnię, świetlicę, toaletę ogólnodostępną pomieszczenie gospodarcze, węzeł co., oraz klatkę schodową i dźwig osobowy.  Na I piętrze znajduje się świetlica oraz kaplica z pokojem dla księdza. W części wschodniej przylegającej do Promyka zaprojektowano trzy zespoły mieszkalne, dwa składające się z dwóch pokoi jednoosobowych, przedpokoju i łazienki oraz jeden składający się z jednego pokoju, przedpokoju i łazienki.

fot. Igor Skrzyczewski UM

Łącznie w części mieszkalnej znajduje się 13 pokoi jednoosobowych z dostępem do łazienek (jedna łazienka na dwa pokoje).

Na końcu skrzydła znajduje się szatnia dla personelu z indywidualnym węzłem sanitarnym oraz klatka schodowa z dźwigiem osobowym.

Część podpiwniczona rozbudowy  to pomieszczenia techniczne (wentylatornia, rozdzielnia elektryczna, przyłącze wody), gospodarcze oraz magazyn.

(rk)-WZG