1 sierpnia rząd uruchomił bon turystyczny. Każde dziecko do 18 roku życia na wakacje otrzyma 500 zł. Nie na wszystkie letnie atrakcje można jednak przeznaczyć te pieniądze!

Bon turystyczny w rządowych założeniach ma nie tylko odciążyć kieszenie rodziców, ale i wspomóc branżę turystyczną, która chyba najbardziej ucierpiała przez pandemię koronawirusa.

Za to nie zapłacimy bonem turystycznym:

* lody, gofry i inne smakołyki

* wakacyjne pamiątki: pocztówki, magnesiki na lodówkę, muszelki, bursztyny etc.

* wypożyczenie kajaka, roweru wodnego i żaglówki. Jest jednak wyjątek od tej zasady! Skorzystamy z bonu turystycznego, jeśli np. spływ kajakiem jest organizowany w ramach imprezy turystycznej przez tego samego przedsiębiorcę, u którego wykupiliśmy noclegi. Uwaga, musi obowiązywać jedna umowa na dwie usługi!

* park rozrywki i aquaparki. Najpierw musimy sprawdzić, czy dany podmiot znajduje się w katalogu obiektów objętych programem na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Jeśli nie ma go na tej liście, nie skorzystamy z bonu turystycznego.

* wstęp do Parków Narodowych

* paliwo do samochodu, nawet gdy pokonamy odległość 600 kilometrów

* obiad w restauracji. Uwaga, bonem turystycznym zapłacimy tylko w stołówce firmy, w której kupiliśmy wczasy lub noclegi!

* bilety do muzeów (chyba, że są w cenie np. kolonii)

* bilety na pociąg lub samolot, z jednym wyjątkiem, jeśli wykupimy miejsce dla dziecka na obozie lub koloni, a organizator pokrywa też koszty transportu

* biletu na kolejkę górską

* za relaks na koszu na plaży

* wakacyjny wyjazd zagraniczny

Przypomnijmy. Bon turystyczny będzie dostępny tylko przez Internet, na Platformie Elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby go uzyskać, trzeba mieć profil na tej stronie.

Osoby, które jeszcze nie mają swojego profilu, mogą go założyć w każdej chwili na przykład poprzez bankowość elektroniczną, profil zaufany czy też tradycyjnie podczas wizyty w placówce ZUS-u. Co ważne, nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu.

Chcąc aktywować bon, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS, uzupełnić adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

Bon przysługuje osobom, które mają prawo do świadczenia „Rodzina 500+” lub dodatku wychowawczego na dzieci, a także tym, którzy uzyskali to uprawnienie po 19 lipca. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością mogą otrzymać dodatkowe świadczenie w tej samej wysokości.

Bonu turystycznego nie wymienimy na gotówkę. Jeśli będziemy chcieli go użyć, potrzebny będzie nam kod, który otrzymamy mailem. Listę punktów akceptujących bony znajdziemy na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

(rk)-WZG