– Województwo lubuskie ma dobrych parlamentarzystów i wspaniałych samorządowców –  mówił dzisiaj przy pomniku Bachusa, kandydat na szefa Platformy.

Pierwszą turę wyborów na przewodniczącego zaplanowano w sobotę. Kandydatów jest czterech: Borys Budka, Bartłomiej Sienkiewicz, Bogdan Zdrojewski i Tomasz Siemoniak. Ewentualna dogrywka odbędzie się 8 lutego. Zagłosować może 9,4 tys. osób. Po rezygnacji  Arłukowicza i Muchy (poparli Budkę), dlatego uchodzi za faworyta tej rywalizacji.

Na deptaku w towarzystwie Budki pojawili się posłanka Katarzyna Osos, senator z Gorzowa Wielkopolskiego Władysław Komarnicki, Łukasz Pabierowski, szef struktur powiatowych PO, prawnik Robert Kornalewicz, członek rady krajowej PO i Sebastian Ciemnoczołowski, przewodniczący klubu radnych Platformy w sejmiku województwa lubuskiego, partyjny skarbnik w regionie.

– To ostatni dzień, w którym możemy prowadzić w PO kampanię wyborczą – wyjaśniał poseł Waldemar Sługocki, przewodniczący lubuskich struktur partii. – Moim kandydatem jest Borys Budka. Na 13 lubuskich członków w radzie krajowej, poparło go 12 – wyliczał.  W strukturach krajowych PO też większość osób mu sprzyja.

Zdaniem posła W. Sługockiego były minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz i szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej wygra w pierwszej turze. – To nowa twarz w polityce. Kompetentny, dobrze wykształcony człowiek. Ma niezbędną energię, pasję i determinację, żeby wygrać z PiS. Daje gwarancję nowoczesnego i dynamicznego zarządzania Platformą. Ma dobry program rozwoju PO, traktuje wszystkich członków partii podmiotowo dąży do współpracy, potrafi działać w zespole – zachwalał zalety kandydata.

Komarnicki podkreślił, że Budka jest faworytem Ziemi Gorzowskiej. – Czas jest bardzo trudny. Potrzebujemy prawników, którzy przeciwstawią się tzw. ustawie kagańcowej wobec sędziów forsowanej przez władzę – zaznaczył.

 Walczymy o normalność

Poseł Budka powiedział, że dotrzymuje obietnicy z kampanii wyborczej, i odwiedza każdy region. – Platforma musi wykorzystać potencjał wielu wartościowych osób – zaczął. – Województwo lubuskie ma dobrych parlamentarzystów i wspaniałych samorządowców. Nasi ludzie świetnie zarządzają regionem. Członkostwo w Unii Europejskiej to wielki sukces Polski, podobnie jak reforma samorządowa. PO jest partią europejską, chcemy dalszej integracji z Unią – wyjaśniał. – Chcemy przestrzegania elementarnych zasad, które ustaliliśmy 30 lat temu. Chcemy Polski samorządnej, silnej w Europie, bezpiecznej i przewidywalnej. Będziemy walczyć o normalność, za którą wielu Polaków obecnie tęskni.