Rozmowy i spotkania autorskie z uznanymi prozaikami i poetami, wieczór flamandzki, czy wreszcie spotkanie z Wojciechem Mannem – to tylko niektóre wydarzenia, które przygotowali organizatorzy 9. edycji Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów w Zielonej Górze.

W tym roku festiwal rozpocznie się 12 listopada i potrwa do 12 grudnia. W programie znalazło się 10 wydarzeń związanych z promocją i prezentacją literatury, które odbędą się w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

– Odwiedzą nas przedstawiciele dwóch nurtów: literatury faktu i kryminalnej. Literaturę faktu reprezentować będą czołowi reportażyści: Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Małgorzata Rejmer, natomiast „kryminalistów” – autorzy bestsellerowych powieści: Marek Krajewski oraz Marcin Wroński – zapowiada Andrzej Buck, dyrektor książnicy.

Pierwszym festiwalowym gościem będzie J. Hugo-Bader, dziennikarz i reportażysta, jeden z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. Spotkanie z nim zaplanowane jest na 12 listopada. Inna polska reportażystka, Małgorzata Rejmer, zawita do Zielonej Góry 12 grudnia. W ubiegłym roku ukazała się jej najnowsza reportażowa książka „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, za którą w 2019 roku pisarka otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii Literatura oraz Nagrodę Bursztynowego Motyla. Autor serii znanych kryminałów o komisarzu Eberhardzie Mocku, zdobywca wielu nagród literackich – Marek Krajewski, będzie gościem Festiwalu 14 listopada. Z kolei Marcin Wroński, znany jako autor m.in. kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim, których akcja toczy się w Lublinie, spotka się z zielonogórską publicznością 19 listopada. Ważnym punktem programu tegorocznego Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej będzie benefis Alfreda Siateckiego (5 grudnia).

– Alfred Siatecki to zasłużony dla lubuskiego środowiska literackiego prozaik, publicysta, reportażysta, autor wielu powieści, w tym również sensacyjnych. Obchodzi w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Jeszcze w listopadzie ma ukazać się jego najnowsza książka „Zaproszenie na śmierć” – zapowiada Żaneta Cierach, wicedyrektor WiMBP.

Swoistą wisienką na torcie i gościem specjalnym festiwalu będzie Wojciech Mann, znany polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, satyryk, aktor, pedagog, autor książki pt. „Artysta. Opowieść o moim ojcu”, która ukazała się w ubiegłym roku. Spotkanie z W. Mannem odbędzie się 28 listopada.

Trudno wyobrazić sobie Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej bez poezji jego patronki. Postać i twórczość zielonogórskiej poetki w sposób szczególny upamiętniona zostanie czytaniem jej poezji w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze, w niedzielę 1 grudnia 2019 r. Z okazji festiwalu ukaże się wznowiony tomik wierszy poetki.

Na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Literackiego Proza Poetów jest wstęp wolny. Spotkania odbywać się będą w Sali im. Janusza Koniusza (al. Wojska Polskiego 9). Szczegółowy program festiwalu w ramce oraz na stronie www.wimbp.zgora.pl oraz fanpage biblioteki.

(au)

 

 

  1. FESTIWAL LITERACKI IM. ANNY TOKARSKIEJ PROZA POETÓW

 

* 12 listopada, wtorek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem, dziennikarzem i reportażystą. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.

 

* 14 listopada, czwartek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim, pisarzem, filologiem klasycznym, autorem bestsellerowych powieści kryminalnych, laureatem prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia). Prowadzenie: dr Wolfgang Brylla.

 

* 19 listopada, wtorek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim, pisarzem i dramaturgiem, autorem popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.

 

* 20 listopada, środa, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Wieczór flamandzki – spotkanie przedstawicieli redakcji „G.” (dawniej „Gierik & Nieuw Vlaams Tijdschrif”) oraz belgijskich poetów: Richarda Foqué, Els Moors, Michaëla Vandebrila z redakcją pisma „Pro Libris”. Spotkanie połączone z promocją najnowszego numeru 68-69/2019 kwartalnika literacko-kulturalnego „Pro Libris”. prowadzenie: Czesław Sobkowiak i Agnieszka Ginko-Humphries z udziałem członków redakcji „Pro Libris” oraz autorów regionalnych.

 

* 21 listopada, czwartek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Wydawnictwo Anagram prezentuje – spotkanie z wydawcą Magdaleną Koperską i poetką Małgorzatą Chomont. Promocja debiutanckiego tomiku wierszy „Dopóki ptaki śpiewają” połączona z otwarciem wystawy fotograficznej autorstwa M. Chomont.

 

* 26 listopada, wtorek, 18.00

Mediateka Góra Mediów

Spotkanie autorskie z zielonogórską poetką Elżbietą Wancław-Chłopik oraz promocja jej tomiku poetyckiego „Gdzie są cienie.” Prowadzenie: Sandra Stempniewska.

 

* 28 listopada, czwartek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie z Wojciechem Mannem, dziennikarzem muzycznym, satyrykiem, aktorem, pedagogiem, autorem tekstów piosenek i książki „Artysta. Opowieść o moim ojcu.” Prowadzenie: Krystian Nehrebecki.

 

* 1 grudnia, niedziela, 17.00

Sala im. Janusza Koniusza

Wieczór poezji Anny Tokarskiej w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Wiersze poetki czyta Romana Filipowska, aktorka. Gospodarz Salonu: Andrzej Buck. Podczas wieczoru odbędzie się prezentacja wznowionego tomu wierszy Anny Tokarskiej.

 

* 5 grudnia, czwartek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Benefis Alfreda Siateckiego – jubileusz 50-lecia pracy twórczej prozaika, publicysty, reportażysty, autora słuchowisk, dziennikarza, redaktora.

 

* 12 grudnia, wtorek, 18.00

Sala im. Janusza Koniusza

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Rejmer, pisarką, reportażystką. W 2019 r. jej powieść „Błoto słodsze niż miód” została wyróżniona Paszportem „Polityki” w kategorii Literatura oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Prowadzenie: Andrzej Buck.