Kliniczny oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Uniwersyteckiego powiększył się o pięć dodatkowych sal. Skorzysta z nich 13 pacjentów. 

Modernizacja oddziału rozpoczęła się na początku 2018 r., miała na celu poprawę warunków leczenia m.in. poprzez pozyskanie dodatkowych sal i łóżek dla chorych. Remont przeprowadzono w części budynku, gdzie przez wiele lat funkcjonowała ortopedia dziecięca. Podniesiono dach budynku, aby zyskać większą przestrzeń. Dzięki temu powstały dwie sale 4-osobowe, jedna 3-osobowa i dwie 1-osobowe. – Jestem ortopedą, dlatego powiększenie oddziału szczególnie mnie satysfakcjonuje, tym bardziej, że mamy tutaj zespół przygotowany na to, by pracować jak najwięcej – mówi lek. med. Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa szpitala.

Daniel Kotrych, prof. UZ, szef Katedry Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego wspomina o najnowszych możliwościach leczenia ortopedycznego w zielonogórskim szpitalu. –  A są one w tej dziedzinie ogromne – podkreśla. – Możemy np. wymienić całą kość z dwoma stawami równocześnie, mamy technologię 3D. Pacjenci mogą być obecnie leczeni tak, by nie oznaczało to amputacji, czy pozostania do końca życia w łóżku.

W 2019 r. na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej pomoc otrzymało 1500 pacjentów. Przeprowadzono też 1475 operacji. W większości były to zabiegi pacjentów z poważnymi urazami, ponieważ Szpital Uniwersytecki w  Zielonej Górze jako jedyny posiada Centrum Urazowe, do którego trafiają pacjenci w urazami wielonarządowymi.

Więcej łóżek i nowe wyposażenie

Po remoncie na oddziale będzie 48 łóżek. W ramach prac remontowych powstały szatnie dla personelu, sanitariaty i gabinet zabiegowy. Dzięki modernizacji oddzielono część „brudną” oddziału od „czystej”, wymieniono okna i windę, która komunikuje m.in. oddział z blokiem operacyjnym i SOR.

Koszt robót zamknął się w kwocie 3 mln 175 tys. zł, z czego ponad 2 mln 871 tys. dorzucił samorząd województwa lubuskiego. Zakupiono wyposażenie o wartości 349 tys. 107 zł, m.in. łóżka ortopedyczne, szafki przyłóżkowe, szafki lekarskie, fotel do pobierania krwi, krzesła, szafki, parawany, lodówki do przechowywania leków, lampę bakteriobójczą jezdną, lampę diagnostyczną, wysięgniki i stojaki jezdne do kroplówek, wózki do transportu chorych leżących i siedzących, wózki zabiegowe, wózki opatrunkowe, wózki do przewożenia czystej pościeli, uchwyty dla niepełnosprawnych. Za 33 tys. 210 zł wykonano system wentylacji nadciśnieniowej w sali pooperacyjnej.