Od 13 grudnia Polregio wprowadza korektę rozkładu jazdy pociągów. Na podróżnych czeka nowy tabor, więcej pociągów na starych trasach oraz zupełnie nowe połączenia.

– Rozkład jazdy jest zmieniany w drugą sobotę grudnia w całej Europie. W czerwcu wprowadzamy korekty zaproponowane przez mieszkańców, sprawdzamy wtedy, które połączenia się sprawdziły, a które jednak trzeba zmodyfikować. Dodatkowo, ze względu na prace modernizacyjne, mniejsze korekty zostaną wprowadzone  m.in. w marcu, wrześniu i listopadzie 2021 r. – tłumaczył na konferencji prasowej Krzysztof Pawlak, dyrektor Polregio w Zielonej Górze.

Dla podróżujących z i do Zielonej Góry regionalny przewoźnik przygotował kilka nowości. Są to m.in. połączenia Zielona Góra Gł. (6.21) – Żagań (7.34), Żagań (14.25) – Zielona Góra Gł. (15.43) oraz Zielona Góra Gł. (9.50) – Wrocław, Wrocław Gł. (13.25) – Zielona Góra Gł. (16.12). Ponadto pojawią się połączenia z Zielonej Góry do Małomic. W 2021 r. podczas jednej doby Polregio zapewni około 212 połączeń regionalnych i przygranicznych.

Od 1 lutego 2021 r. aż 16 razy dziennie (w dni robocze) kursować będzie pociąg z Nowej Soli do Zielonej Góry i z powrotem. – Ze względu na pandemię nie ma potrzeby uruchamiania dodatkowych pociągów na tej trasie już od grudnia. Podróżni nie dojeżdżają do szkół, na uniwersytet, część pracuje zdalnie. Dlatego nowe, bezpośrednie połączenia zostaną wprowadzone od lutego – informował K. Pawlak.

Polregio zdecydowało się na kontynuowanie wakacyjnych połączeń z Zielonej Góry do Łagowa. W 2020 r. ruszyły pilotażowe kursy i przewoźnik przewoził średnio 60 osób podczas każdego z kursów. Dlatego w przyszłym roku, w weekendy od czerwca do połowy września, znów będzie można wybrać się koleją na całodzienną wycieczkę do perły Ziemi Lubuskiej.

Regionalny przewoźnik w siatce połączeń zapewni również dojazd nad morze. Pociągi „Karsibór” do Międzyzdrojów i Świnoujścia będą kursować w wakacje w soboty, niedziele i święta. – W tym roku te połączenia były bardzo dużym sukcesem. Podwajaliśmy nawet skład, żeby wszyscy się zmieścili. W przyszłe wakacje również będzie można dojechać w atrakcyjnej cenie na jeden dzień lub weekend nad morze – mówił dyrektor zielonogórskiego Polregio.

Podróżni muszą przygotować się też na utrudnienia. Kontynuowane są prace modernizacyjne na linii Czerwieńsk – Zbąszynek. Nowy termin zakończenia prac wyznaczono na czerwiec 2021 r. Do tego czasu pasażerowie muszą przesiąść się do autobusowej komunikacji zastępczej. Autobusy zatrzymują się w okolicach dworców kolejowych (w Zielonej Górze na przystanku obok Medkolu).

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na frekwencję podróżnych? – W marcu, kwietniu i maju zanotowaliśmy spadek o 70 proc. Do października udało się odbudować frekwencję, która była mniej więcej na poziomie z ubiegłych lat. W listopadzie znowu zmniejszył się ruch, ale nie było to tak dotkliwe, jak na początku pandemii – podsumował K. Pawlak. Dodał również, że większość pasażerów stosuje się do obostrzeń sanitarnych obowiązujących podczas podróży pociągami. Pojedyncze przypadki niesubordynacji zgłaszane są do kierownika pociągu lub odpowiednich służb.

(ap)