Kiedy już rozbłysną światełka na miejskiej choince to znak, że pora szykować się do jarmarku. Kramy ze świątecznymi cudeńkami zagoszczą na deptaku w przyszłą sobotę. 22 grudnia odbędzie się uroczysta wigilia dla mieszkańców.

Tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy na deptaku rozpocznie się w przyszłą sobotę, 14 grudnia. Będziemy mogli odwiedzać go aż do niedzieli, 22 grudnia.

Kramiki będą czynne codziennie od 12.00 do 19.00. Co w nich znajdziemy? Cuda i cudeńka, rzeczy niepowtarzalne, wykonane przez rękodzielników, m.in. stroiki, aniołki, haftowane obrusy, malowane bombki… Powinni tu także zajrzeć domowi mistrzowie rondla i patelni, bo kramy będą uginać się od świątecznych smakołyków i artykułów, które przydadzą się do przygotowania wigilijnych potraw.

Gdy dorosłych pochłonie buszowanie wśród straganów, dzieci będą mogły odwiedzić Gwiazdkową Warsztatownię – rozgości się ona w namiocie w pobliżu Visit Zielona Góra (informacja turystyczna), w sobotę i niedzielę, 14 i 15 grudnia oraz w sobotę, 21 grudnia, w godz. 12.00-17.00. Tam, na warsztatach plastycznych pod okiem animatorów, najmłodsi zrobią ozdoby choinkowe. Będzie można zabrać dzieła do domu albo udekorować nimi deptakową choinkę. – W tym roku zawitają do nas Świąteczne Skrzaty, które zaproszą dzieci do wspólnej zabawy – zapowiadają organizatorzy warsztatów.

W poniedziałek, 16 grudnia, od 15.00 zrobi się… lodowato! Po raz drugi odbędą się pokazy i warsztaty rzeźbienia w lodzie. – Zobaczyć gotową rzeźbę to jedno, ale samemu ją stworzyć, to zupełnie inne doznanie artystyczne – zapewniają organizatorzy wydarzenia. – Podczas lodowych warsztatów spróbujecie sił jako rzeźbiarze. Natomiast pokaz rzeźbienia to niezapomniane widowisko – artysta pracuje piłą elektryczną, dłutami, a nawet ogniem.

W tym roku na dzieci czekać będzie supernowość! W czwartek i piątek, 19 i 20 grudnia, w godz. 12.00-19.00 na jarmarku pojawi się Snow Fun Park – akademia snowboardu pod opieką doświadczonych instruktorów. – Strefę będzie tworzyć sztuczna nawierzchnia imitująca śnieg, infrastruktura treningowa: najazdy, wzniesienia, hopki, równoważnie, słupki oraz sprzęt snowboardowy: deski, wiązania, ochraniacze, a także znaczniki tank top – wyliczają organizatorzy śnieżnej atrakcji.

Wielu mieszkańców z pewnością czeka na ten najbardziej uroczysty punkt przedświątecznego jarmarku – miejską wigilię. Na wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, spożywanie wigilijnych potraw… W tym roku spotkamy się przy ratuszu w niedzielę, 22 grudnia. Pokolędujemy wspólnie z Krystyną Giżowską i wokalistami Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, o 15.00 życzenia mieszkańcom złoży biskup diecezji oraz władze miasta. Harcerze przekażą betlejemskie światełko.

(dsp)