Cztery osoby złamały nakaz kwarantanny. Nie było ich w domach kiedy sprawdzali to zielonogórscy policjanci. Wobec tych osób zostaną sporządzone wniosku o ukaranie przez sąd.

Zielonogórscy policjanci codziennie sprawdzają osoby przebywające na kwarantannach w swoich domach. Nie tylko ich kontrolują, ale również dopytują o najważniejsze potrzeby. Niestety nie wszyscy zachowują się odpowiedzialnie wiedząc, że kwarantanna jest ważną bronią w walce z pandemia koronawirusa. – Cztery osoby z terenu powiat zielonogórskiego niestety złamały zasady kwarantanny – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. To efekt kontroli prowadzonej przez policjantów w piątek, 20 marca. – Wobec tych osób zostaną przygotowane wnioski o ich ukaranie do sądu – mówi podinsp. Barska. Wcześniej zasady kwarantanny złamały trzy osoby.

Liczba osób na kwarantannach z dnia na dzień rośnie. – Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.

Osoby, które złamią zasady kwarantanny mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 30 tys. zł. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.  Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać za to przestępstwo. Grozi jej kara roku więzienia