Zielona Góra bawi się w ramach Winobrania. To jedna z niewielu imprez tego typu, która odbywa się w tym roku w dobie pandemii w naszym kraju.

O Winobranie z punktu widzenia historycznego pytaliśmy w Rozmowie na 96 FM prof. Wojciecha Strzyżewskiego. Nowy rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego to przecież historyk.

Święto Winobrania stworzone po drugiej wojnie światowej właściwie nie wiąże się z samym winobraniem – wyjaśnia profesor W. Strzyżewski. –  Winogrona zbierało się znacznie później. Sam pamiętam, jak zbierałem na winnicy na ul. Krośnieńskiej winogrona. To na pewno było jednak później niż początek września. Święto zbiorów, czy plonów było organizowane w późniejszym okresie.

Zielonogórzanie bawią się, a czy pobawią się studenci? Przypomnijmy w tym roku miały odbyć się jubileuszowe, 50. Bachanalia. Dni Kultury studenckiej zostały przełożone z wiosny na jesień. W Radiu Index pytaliśmy rektora, czy studenci będą świętować w październiku?

Nie wiem jeszcze, jak zadecydują współorganizatorzy – Parlament Studencki i stowarzyszenie “UZeciak”, myślę, że coś przygotują, bo pewne przygotowania zostały poczynione – odpowiada W. Strzyżewski. –  Myślę, że jakąś formę imprezy zaproponują studentom, mieszkańcom Zielonej Góry. W tym lub w przyszłym tygodniu spotkam się z organizatorami i będziemy rozmawiać.

Studio Winobraniowe: prof. Wojciech Strzyżewski

Studio Winobraniowe Radio Index 96 fm: prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytet ZielonogórskiPartnerzy Winobraniowego Studia Radia Index 2020:Restauracja Winiarnia BachusStacja Kontroli Pojazdów PolControl ul. Jana z Kolna, zajezdnia PKSEvity

Opublikowany przez Radio Index 96 fm Środa, 9 września 2020

(MK)-WZielonej.pl