„Prawa dziecka oczami dziecka” były tematem konkursu, który zorganizował Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka. Poprzez prace plastyczne uczniowie podstawówek pokazywali, jak rozumieją swoje prawa. Te wizje są rozmaite.

Konkurs wykazał, że maluchy i młodzież są bardzo świadomi swoich praw. Nieco trudniej jest z obowiązkami. A co na ten temat wiedzą dorośli?

fot. Marcin Fijałkowski
“Z tym też jest bardzo różnie. Jeśli chodzi o Polskę, to, co się dzieje na płaszczyźnie szkolnej i pozaszkolnej, staramy się o prawach dzieci pamiętać. Zdarza się, że są łamane. I to są te przypadki medialne, kiedy słyszymy o krzywdach, głównie fizycznych czy psychicznych, których dzieci doświadczają. Następstwem są między innymi na przykład choroby psychiczne w postaci depresji czy dosłownie już przemoc fizyczna. Ale mam nadzieję, w sensie prywatnym, jako osoba i przedstawiciel Komitetu Ochrony Praw Dziecka, że dorośli postarają się o tym pamiętać” – Edyta Kowalska, specjalista w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka.
fot. Marcin Fijałkowski
Na konkurs wpłynęło 67 prac uczniów szkół podstawowych. Wybranych i nagrodzonych zostało 12 najciekawszych.
“Ciężko było wybrać, ponieważ spojrzenia na prawa dziecka są naprawdę różnorodne. Sposób wykonania też był różnorodny. Musieliśmy coś wybrać – wybraliśmy prace wszechstronne i też takie, które wskazywały, że z dużym prawdopodobieństwem dziecko wykonało je samo” – Tomasz Lehman, przewodniczący Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Po wręczeniu nagród dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych.
fot. Marcin Fijałkowski