Zielonogórscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy brali udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. Jeden z nich miał ponad 2 kilogramy narkotyków – amfetaminy i marihuany, drugi usłyszał zarzuty wprowadzenia do obrotu 24 kilogramów amfetaminy i marihuany. Obaj zostali zatrzymani i decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze aresztowani na 3 miesiące.

fot. KMP Zielona Góra

W ostatnim czasie, funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Narkotykową KMP w Zielonej Górze zbierali i weryfikowali informacje operacyjne na temat mężczyzn, którzy mieli sprzedawać na dużą skalę środki odurzające i psychotropowe na terenie Zielonej Góry. Policjanci ustalili, gdzie obaj mężczyźni mieszkają – obaj nie przebywali w miejscach w których byli zameldowani, a także, że w mieszkaniach mogą przechowywać znaczne ilości środków odurzających. Funkcjonariusze postanowili jak najszybciej ich zatrzymać.

Policjanci podjęli działania operacyjne, w wyniku których, na jednym z zielonogórskich osiedli zatrzymali pierwszego z mężczyzn, 24-latka. Podczas przeszukania w jego mieszkaniu policjanci znaleźli w szafkach oraz różnych miejscach pojemniki z zwartością narkotyków. Łącznie zabezpieczono narkotyki – amfetaminę o łącznej wadze prawie 1350 gramów oraz marihuanę o łącznej wadze prawie 840 gramów. Zabezpieczone narkotyki były podzielone na tzw. „działki dilerskie” jak też znajdowały się w dużych jeszcze nie podzielonych porcjach. Czarnorynkowa wartość łączna zabezpieczonych narkotyków to ponad 65 tysięcy złotych.

fot. KMP Zielona Góra

W mieszkaniu zabezpieczono telefony komórkowe, woreczki strunowe oraz wagę elektroniczną, a ponadto także pieniądze w kwocie prawie 1500 zł. Zebrany w sprawie materiał dowodowy świadczy o tym, że 24-latek trudnił się sprzedażą narkotyków na duża skalę i jednoczenie uczynił sobie z tego stałe źródło dochodów. Mężczyzna usłyszał zarzuty posiadania znacznych ilości środków odurzających i  przygotowania do wprowadzania ich do obrotu. Za te przestępstwa według Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Dzień później zatrzymany został drugi z mężczyzn, 25-latek. Mężczyzna został zatrzymany w samochodzie, na jednej z zielonogórskich ulic. Policjanci znaleźli przy nim dwa woreczki z białą substancją – po zbadaniu okazało się, że jest to kokaina – ponadto zabezpieczyli ponad 2800 zł w gotówce oraz 5 telefonów komórkowych. Policjanci przeszukali także mieszkanie, w którym przebywał zatrzymany 25-latek i znaleźli tam kolejne narkotyki – także kokainę – w ilości 4 woreczków, a także zabezpieczyli pieniądze w kwocie 1100 zł, prawie 700 Euro oraz telefony komórkowe i laptop.

fot. KMP Zielona Góra

Zebrany w stosunku do 25-latka materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów posiadania narkotyków oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami substancji odurzających i środków psychotropowych w ilości 12 kilogramów amfetaminy i 12 kilogramów marihuany o łącznej czarnorynkowej wartości 406 tys. zł. Za te przestępstwa wg. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara od 2 do nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze obaj zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Od początku roku to już kolejne osoby zatrzymane z dużą ilością narkotyków, a następnie aresztowane przez sąd. Każdego roku zielonogórscy policjanci prowadzą dziesiątki takich spraw. Pomimo zagrożenia wysoką karą i eliminacji z rynku dilerów, cały czas pojawiają się osoby, które skuszone perspektywą łatwego i szybkiego zarobku, podejmują to ogromne ryzyko. W konsekwencji jednak trafiają przed wymiar sprawiedliwości, gdyż wykrywalność przestępstw narkotykowych na terenie powiatu zielonogórskiego od początku 2019 roku wyniosła prawie 98%. Od początku roku policjanci zwalczający przestępczość narkotykową zabezpieczyli łącznie prawie 24 kilogramy narkotyków, przedstawili zarzuty 117 osobom, z których 14 zostało tymczasowo aresztowanych.

fot. KMP Zielona Góra

materiały KMP Zielona Góra