W październiku, już po raz siódmy, Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje Dni Polsko-Niemieckie. W tym roku imprezy będą się odbywały pod hasłem Odkrywajmy, co nas łączy/Entdecken wir, was uns verbindet.

Zorganizowanie VII Dni Polsko-Niemieckich było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zielona Góra, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Jugendwerk i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

CKiJN UZ od początku swojej działalności współpracuje z WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze. Również w tym roku, w dniach 8, 9, 10 października w godzinach przedpołudniowych w Oddziale dla Dzieci odbędą się Gry i zabawy z językiem niemieckim w których będą uczestniczyli uczniowie zielonogórskich szkół podstawowych.

8 października, o godz.16.00, w Filii WIMBP im. C. Norwida nr 4 przy ul. Podgórnej 45 zostanie otwarta wystawa Widokówki z literackich miejsc w Niemczech.

17 października o godz.18.00 w klubie muzycznym Piekarnia Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13, Klub Tygodnika Powszechnego zaprasza na spotkanie: Moje spojrzenie na Polskę. Będzie to spotkanie z prof. Dieterem Bingen’em, dyrektorem Deutsches Polen Institut w Darmstadt .

21 października o godz.18.00 w auli 205 w siedzibie Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 odbędzie się koncert Polsko-Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej z Frankfurtu nad Odrą i Zielonej Góry (wejście na koncert za zaproszeniami)

21 października w siedzibie zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w godzinach przedpołudniowych odbędzie się spotkanie DTV Cottbus z członkami UTW na temat: Poezja Eryki Schirmer dla Seniorów.

Od 20 września do 3 listopada 2019 r. w ramach Dni Polsko-Niemieckich w Centrum Przyrodniczym działającym w ramach Centrum Nauki Keplera przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury gości wystawa Kształtowanie kultury pamięci na temat pracy przymusowej i Holocaustu jako zadanie transgraniczne. Ta polsko-niemiecka wystawa prezentuje zdjęcia autorstwa polskich studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego i niemieckich studentów z Cottbus z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego Cottbus-Senftenberg (BTU CS), wykonane na terenie Krzystkowic/Chrstianstadt Alfred Nobel DAG.

Od 5 listopada wystawa zostanie również pokazana w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu.

Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego (CKiJN UZ) (istnieje od 1997 r.) – działa na rzecz promocji kultury i języka sąsiada w rejonie polsko-niemieckiego pogranicza. W latach 2003-2012 CKiJN UZ zorganizowało dziesięć kolejnych edycji Dni Niemieckich, a od roku 2013 organizowane są corocznie Dni Polsko-Niemieckie. Dni te co roku uświetnia koncert Polsko-Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej z Frankfurtu nad Odrą i Zielonej Góry. Podczas koncertu uczniowie zielonogórskich szkół średnich czytają po polsku i po niemiecku utwory literackie. Na koncert zapraszani są rodzice młodych muzyków, mieszkańcy naszego miasta, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także goście z partnerskiego miasta Cottbus.

IS