Od 6 czerwca rząd częściowo „odmraża” kulturę. Tego dnia kino Cinema City ze względów bezpieczeństwa nie otworzy się.

Rząd zamknął kina, teatry, filharmonie, kluby i sale koncertowe w połowie marca z uwagi na pandemią koronawirusa. W środę Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury ogłosił otwarcie placówek kultury. To jest jednak możliwość, a nie obowiązek. Od soboty (30.05) nie trzeba już zakrywać ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale od wspomnianego 6 czerwca widzowie, którzy przyjdą na seanse filmowe do świątyni X Muzy muszą mieć na sobie maseczki. Co drugi fotel ma być pusty, a sale wypełnione maksymalnie do połowy.

Kino czeka na wytyczne

Zielonogórskie Cinema City Poland wydało w tej sprawie komunikat: „Tak jak Wy nie możemy już doczekać się̨, aby otworzyć́ nasze kina i ponownie powitać́ Was najlepszą filmową rozrywką!”, ale… „…mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort Wasz oraz naszych pracowników, (Cinema City) zdecydowało, że otwarcie kin naszej sieci nastąpi w terminie późniejszym”.

Kino czeka też na szczegółowe wytyczne odnośnie obostrzeń, w jakich kina muszą być otwarte, a co najważniejsze na potwierdzenie dat nadchodzących premier filmowych, które będzie można zagrać.

Gdyby kina otworzyły się w terminie ogłoszonym przez rząd, kinomani pewnie byliby mocno rozczarowani repertuarem. Brakuje hitów. Potrzeba czasu, aby dystrybutorzy i sieci kinowe zdążyły wypromować nowe, atrakcyjne tytuły.

  Zapowiadane premiery na lipiec:

*17 lipca,  „Tenet” – najnowsze dzieło Christophera Nolana („Incepcja”, „Mroczny Rycerz”, „Dunkierka”): światowy pojedynek szpiegów, groźba trzeciej wojny światowej i zabawa czasem.

* 24 lipca, premiera „Mulan”, fabularna wersja animacji z 1998 r. Hua Mulan, najstarsza córka słynnego wojownika, przebiera się za mężczyznę i w tajemnicy wyrusza na wojnę zamiast ojca.

* 24 lipca ,„Polowanie”.12 bohaterów thrillera budzi się na polanie. Nie wiedzą, jak się tam znaleźli i w czym biorą udział. A biorą udział w grze w polowanie, i to oni są zwierzyną!

(rk)-WZG