– Oczekuję od ministerstwa konkretnych posunięć i dat związanych z okresem egzaminów – mówiła w audycji Prezydent na 96 FM Wioleta Haręźlak. Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych odpowiadała na pytania nurtujące rodziców.

A jedno z nich dotyczyło opłaty za czesne w przedszkolach w momencie, gdy dzieci do tych placówek nie uczęszczają. Magistrat proponuje wyższą niż dotychczas dotację dla właścicieli prywatnych przedszkoli pod warunkiem zwolnienia rodziców z opłat.

“Chcemy przekazać im 90% dotacji, którą przekazujemy co miesiąc. W normalnych warunkach ta dotacja wynosi 75%, nasza propozycja to 90%. Tak jak mówię, chcielibyśmy odciążyć rodziców od tych opłat stałych, które są związane z umowami cywilnymi z tymi przedszkolami. To samo dotyczy żłobków, choć sprawa jest tutaj bardziej karkołomna”Wioleta Haręźlak.

Prezydent podjął decyzję, że dotacja dla żłobków zostanie podtrzymana. Wioleta Haręźlak liczy, że na potrzeby żłobków uda się jeszcze skierować pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Prezydent na 96fm – 25.03.2020

Prezydent na 96fm – 25.03.2020

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Środa, 25 marca 2020

Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych zaapelowała też do ministerstwa edukacji narodowej o szybszą decyzyjność, także w sprawie egzaminów.

“Sprawdzianu ósmych klas powinno po prostu nie być. Ta decyzyjność po stronie ministerstwa powinna być natychmiastowa. To nie wywróci niczego do góry nogami, a sprawi, że rodzice i uczniowie będą uspokojeni. Nie będzie nerwowej sytuacji związanej z tymi, że nie przerobimy jakiejś partii materiału, czy jakiś sprawdzian nam nie wyjdzie. To powinno zejść nam z głowy, a powinniśmy skupić się na równowadze psychicznej”Wioleta Haręźlak.
Wioleta Haręźlak zwróciła się także do nauczycieli. – Nie przeciążajmy dzieci. Podstawa programowa tego nie wymaga.
MK - Radio Index