Zielonogórska straż miejska wykorzystuje drona, aby sprawdzić czym mieszkańcy palą w piecach. We wtorek akcję przeprowadzono w Zawadzie.

W Zielonej Górze, podobnie jak w całej Polsce jest problem z zanieczyszczeniem powietrza. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. We wtorkowe popołudnie towarzyszyliśmy strażnikom miejskim w Zawadzie. W tym sołectwie w okresie jesienno-zimowym z kominów często wydobywa się gęsty i gryzący dym. Sypią się też mandaty, bo ludzie palą czym popadnie: węglem kiepskiej jakości, plastikowymi butelkami, i meblami – tapicerowanymi i sklejkami.

Dron poszybował w górę nad kominy i po kwadransie już mieliśmy pierwsze „wykroczenie”.

– Dron wykrył zwiększone ilości pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM10 – wyjaśnił Mateusz Mierzwiak, z firmy Nowa Perspektywa, operator drona. – Te substancje powodują raka, są najbardziej szkodliwe ze wszystkich, które emitujemy do atmosfery. Na podstawie drona stwierdza się obecność pyłu w powietrzu. W specjalistycznym laboratorium sprawdza się czym było palone.

Młodszy inspektor Przemysław Kulesza wyjaśnił nam, że mężczyzna użył do palenia niewielką ilość lakierowanego drewna. Nie był świadomy, że tym odpadem nie należy palić w piecu. Strażnicy pouczyli mieszkańca.

Jaka jest procedura jak ktoś zostanie złapany na tzw. gorącym uczynku?

– Stosujemy dwie metody – tłumaczy młodszy inspektor Przemysław Kulesza. – Jeżeli ktoś przyznaje się do winy, pouczamy go, wystawiamy mandat do 500 zł lub kierujemy wniosek do sądu, który może nałożyć karę do 5 tys. zł. A jak ktoś się nie przyznaje, pobieramy próbkę. Wysyłamy ją do laboratorium do Jastrzębia Zdroju. Na wynik czekamy dwa tygodnie. Przeszliśmy przeszkolenie z pobierania takich próbek. Mamy też specjalny certyfikat – dodaje.

Strażnicy korzystają z drona drugi sezon.

Dlaczego pyły są groźne?

Pył PM 2,5 jest bardzo drobny, a w takiej postaci może dostać się bezpośrednio do krwioobiegi. Odpowiedzialny jest m.in. za

*nasilenie astmy

*osłabienie czynności płuc

*nowotwory płuc, gardła i krtani

*zaburzenia rytmu serca

|* zapalenie naczyń krwionośnych

* miażdżycę

Pył PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – a to rakotwórcze metale ciężkie.

Odpowiedzialny jest m.in. za

*ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli;

*zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu