Inność, czy wyjątkowość, a może normalność. Jesteś leworęczny? to właśnie dziś,13 sierpnia obchodzisz święto. Organizuje je od 1992 roku międzynarodowa organizacja „Klub Leworęcznych” (ang. The Left Handers Club), powstała w 1990, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. W Polsce po raz pierwszy obchodzone w 2006 roku.

Leworęczność była nazywana potocznie mańkuctwem. Oznacza funkcjonalność lewej i prawej ręki odwróconą w stosunku do większości społeczeństwa. Liczbę leworęcznych szacuje się na 8-15 proc. ogólnej populacji.

Osoby leworęczne charakteryzują się wykonywaniem większości wymagających precyzji ruchów za pomocą lewej dłoni. Leworęczność wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, co objawia się nie tylko w częstszym używaniu lewej ręki, lecz także w lepszym i sprawniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala do około 2 roku życia.

Przedmiotów i sytuacji, w których  leworęczność ma znaczenie jest bardzo dużo np: noże, nożyczki z uchwytem (ucho kciuka dostosowane do prawej ręki), temperówki, cyrkle, koszule i płaszcze z jedną kieszenią (umieszczoną zwykle po lewej stronie, tak aby łatwiej było sięgnąć do niej prawą ręką), biurka, zestawy mebli biurowych z szufladami po prawej stronie, kubki i podobne naczynia posiadające uchwyty (zaprojektowane w ten sposób aby zdjęcia czy ozdobniki krawędzi miały sens przy trzymaniu kubka w prawej ręce),torby, plecaki itp. z paskami i zapięciami po jednej stronie, przeznaczone do noszenia na prawym ramieniu, instrumenty muzyczne takie jak flety, saksofony, gitary, zegarki z przyciskami regulacji po prawej stronie przystosowane do noszenia na lewej ręce, aparaty fotograficzne i kamery.

Największa liczba osób leworęcznych występuje wśród Eskimosów i Żydów (20%). Najmniejszy odsetek występuje w Chinach i Japonii (zaledwie 3%).

dg - WZG