EkoEnergetyka Polska dostarczy do Monachium 56 chłodzonych cieczą stacji do ładowania dla autobusów elektrycznych.

Niemiecki operator transportu publicznego buduje nową zajezdnię autobusową München-Moosach, która będzie zarządzała ok. 200 autobusami elektrycznymi. Zajezdnia ze stacjami do ładowania o mocy 150 kW znajdzie się w podziemnej hali w nowoczesnym kompleksie budynków. Energoelektronika będzie chłodzona cieczą, a tzw. ciepło odpadowe wyprodukowane przez urządzenia zostanie odzyskane i ponownie wykorzystane jako jedno ze źródeł ogrzewających budynek. To jedyne tak nowoczesne rozwiązanie w Europie. Do ładowania autobusu kierowca użyje interfejsu, który wybierze konkretne stanowisko do ładowania.

Do realizacji projektu zielonogórska firma wybrała solidnego, niemieckiego partnera – firmę WISAG Elektrotechnik Bayern GmbH & Co. To ona będzie odpowiedzialna za dostawę i instalację przewodów i budowę stacji transformatorowej. Prace rozpoczną się w kwietniu 2020 r., a cała infrastruktura ma być uruchomiona do stycznia 2021 r.

  Nowoczesne rozwiązania

Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyki-Polskiej cieszy się z wygranego przetargu – To kolejny, bardzo duży projekt w Niemczech – podkreśla. – To innowacyjne rozwiązanie, nawet w skali światowej Cieszymy się, że coraz więcej operatorów podchodzi kompleksowo do elektryfikacji flot pojazdów, tworząc od podstaw infrastrukturę przystosowaną do obsługi autobusów elektrycznych.

Ekoenergetyka-Polska to lider wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, działającym na rynku elektromobilności od 10 lat.  Firma dostarczyła już ponad 500 stacji ładowania o łącznej mocy 45.000 kW do 60 miast w 11 krajach m.in. Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Singapurze i w Niemczech.