– Lubię w Zielonej Górze to, że ma dużo lasów i terenów wypoczynkowych. Lubię za względny spokój na ulicach, przynajmniej w porównaniu z dużymi miastami – mówi Andrzej Żołądziejewski, Bluesowy Jamer Stycznia 2020.

– Grasz na wielu instrumentach, jakich? Który jest najbliższy twemu muzycznemu sercu?

Andrzej Żołądziejewski: – Szkołę muzyczną ukończyłem w klasie akordeonu, na studiach miałem fortepian i saksofon, w grze na gitarze jestem samoukiem i właśnie dźwięk gitary elektrycznej, akustycznej i klasycznej jest mi najbliższy. Daje mi największe możliwości wyrażania uczyć czy emocji.

 

– Prowadziłeś niegdyś salę prób w naszym mieście, dalej udzielasz się w tym zakresie?

– Tak, prowadziłem kiedyś w mieście salę prób, lecz z czasem zmieniłem swoje myślenie i wiem, co jest dla mnie ważne. Teraz skupiam się na nauce dzieci. Aktualnie mam zajęcia z trzema zespołami dziecięcymi. Uczę dzieciaki gry na gitarach, w tym basowej, perkusji i pianinie.

 

– Lubię w Zielonej Górze …

– Lubię w Zielonej Górze to, że ma dużo lasów i terenów wypoczynkowych. Lubię za względny spokój na ulicach, przynajmniej w porównaniu z dużymi miastami. Mieszka tu dużo moich bliskich, znajomych, przyjaciół i ludzi z branży muzycznej: wszystko to lubię w naszym mieście.

 

  1. Blues dla ciebie to …

– W muzyce bluesowej dawni amerykańscy niewolnicy wyrażali tęsknotę za wolnością, blues był dla nich formą wypowiedzi o sobie, swoim losie, świecie i o wszystkim, co ważne w życiu. Jest to muzyka ciepła, uczuciowa, dla ludzi wrażliwych, daje możliwość prowadzenia rozmów muzycznych, czyli improwizacji – tym dla mnie jest blues.

 

– Jaką płytę lub utwór bluesowy poleciłbyś czytelnikom?

– Ostatnio zachwycił mnie utwór  „The sky is cryin’” Gary B.B. Colemana. Sięgnąłem po płytę tego artysty – „Too much weekend”. Posłuchałem i dla mnie inne utwory z tej płyty nie były już tak doskonałe jak ta jedna piosenka. Ale tak już mam, że nie znalazłem jeszcze takiego artysty, którego płyta podobałaby mi się w całości. Na wielu płytach znajduję pojedyncze piękne utwory.

Dziękuję – Igor Skrzyczewski
fot. Piotr Jędzura ŁZ
fot. Piotr Jędzura ŁZ

Najlepszy Bluesowy Jamer wybierany jest przez publiczność podczas Bluesowych Jam Sessions, które odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca w Minibrowarze HAUST. Najbliższy Jam: 28.02.2020. Zapraszamy !!!