Koncerty, licytacje, sportowe maratony – w niedzielę, 12 stycznia całe miasto znów zagra w rytmie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dyrygowanej przez zielonogórski sztab. Sprawdź, jakie atrakcje sztabowcy przygotowali w tym roku!

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagra pod hasłem „Wiatr w żagle!”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Zielonogórski sztab już od kilku lat stara się, byśmy ten styczniowy dzień spędzili wyjątkowo. Nie inaczej będzie w tym roku!

Fot. Igor Skrzyczewski

Tradycją zielonogórską stały się licytacje – wyzwania przygotowane dla miejskich radnych. Byli już wrzucani do basenu z zimną wodą, oblewani wodą ze strażackiego węża, w ubiegłym roku przechodzili przez płomienie. Podczas tegorocznego finału czeka ich zupełnie inne zadanie. Ten, kto wygra licytację, będzie mógł… nakarmić radnego. – To zadanie wymyśliły dla nas koleżanki ze sztabu. Wydaje się całkiem sympatyczne, już zrobiłem się głodny – śmiał się podczas konferencji prasowej Filip Gryk, szef sztabu. Jednak Emilia Kondrad szybko sprowadziła go na ziemię, tłumacząc, jakich potraw może się spodziewać.

Fot. Igor Skrzyczewski

Na niedzielny rosół nie ma co liczyć! – Przygotowanych zostanie pięć potraw. Jedna z nich będzie piekielnie ostra, kolejna o zapachu nie do wytrzymania, do przygotowania trzeciej użyjemy białka w niecodziennej formie. Reszta to na razie tajemnica – tłumaczyła E. Kondrad. O potrawy dla śmiałków zadbają trzy zielonogórskie restauracje. – Nasza restauracja specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej. Dla radnych przygotujemy hiszpańską paellę z ciekawymi dodatkami oraz burgera, w którym kotlet nie będzie ani z mięsa, ani z warzyw… – tajemniczo zawiesiła głos Agnieszka Maciejewska z Es la passion. Wśród radnych można było usłyszeć zaniepokojone szepty. Co będziemy musieli zjeść? – zastanawiali się. Świerszcze, larwy chrząszcza, może inne robaki? – zgadywali. Wszystko okaże się w niedzielę, ok. godz. 19.30.

Nie zawiodą się fani corocznych licytacji Wiolety Haręźlak. W tym roku można wygrać hardcorowy dzień spędzony w jej towarzystwie. Zwycięzca licytacji wspólnie z panią Wioletą wsiądzie do jeepa wranglera i pojedzie w siną dal, po lubuskich bezdrożach. – Zawsze było delikatnie, w tym roku postanowiłam dodać więcej adrenaliny. Będę szoferem tego terenowego samochodu, ale na chwilę mogę zamienić się miejscami, jeśli mój towarzysz podróży będzie na to gotowy – śmiała się ubrana w wojskowy mundur, przygotowana do wyjazdu W. Haręźlak. Podczas hardcorowego dnia będzie również okazja do postrzelania z ostrej amunicji na specjalnym poligonie oraz zwiedzenia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Karnawał trwa w najlepsze, a na imprezach nie może zabraknąć osoby, która odpowiednio zadba o oprawę muzyczną i zadowolenie gości. WOŚP przychodzi z pomocą i na dużej scenie będzie można wylicytować poprowadzenie imprezy przez DJ Janka. DJ Janek na co dzień pracuje w miejskim urzędzie jako prezydent, jednak wieczorami zamienia się w prawdziwego króla parkietu. Podobno. Sprawdzi to ten, kto zaprosi Janusza Kubickiego do poprowadzenia swojej imprezy.

Fot. Igor Skrzyczewski

W Zielonej Górze atrakcji podczas finału WOŚP nie zabraknie. Tradycyjnie już od rana bawimy się na małej scenie przy ratuszu, a po południu przenosimy się na scenę dużą, przy filharmonii. W mieście zbierać pieniądze do puszek będzie 325 wolontariuszy. W sobotę, 11 stycznia, o 12.00 odbędzie się ich odprawa w Centrum Biznesu.

Zielonogórski sztab przygotował też wydarzenie upamiętniające tragiczną śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. – To wstrząsnęło nami wszystkimi. Dlatego przygotowaliśmy coś, czego jeszcze u nas nie było. To będzie coś nowego na skalę ogólnopolską. Spotkajmy się przed Światełkiem do nieba na placu przed filharmonią, w miejscu, gdzie spontanicznie spotykali się zielonogórzanie w zeszłym roku po śmierci Pawła Adamowicza – zaprasza F. Gryko.

(ap – Łącznik Zielonogórski)