“Dawne stacje benzynowe. Pytanie za 100 punktów: ile stacji benzynowych działało w przedwojennej Zielonej Górze?” – pyta Tomasz Czyżniewski i przedstawia historyczne zdjęcia.

Zdjęcie profilowe Tomasza Czyżniewskiego, Obraz może zawierać: 1 osobaDawne stacje benzynowe. Pytanie za 100 punktów: ile stacji benzynowych działało w przedwojennej Zielonej Górze? Pięć, dziesięć, piętnaście? – tak się pytałem równo pięc lat temu. To był jeden z pierwszych materiałów, które opublikowałem na FB. Od tego czasu trochę ich przybyło. 

W 1933 r. w 25-tysięcznym Grünbergu funkcjonowały aż 20-23 stacje benzynowe! A my dziś narzekamy, że jest ich za dużo.
Dlaczego 20-23 stacje? Bo świat przedwojennego biznesu paliwowego rządził się troszeczkę innymi prawami niż współcześni pompiarze. Dziś jest to nie do pomyślenia, ale przed laty w jednym miejscu funkcjonowały stacje dwóch sieci. Tak było w trzech przypadkach. Czy miały dwa różne dystrybutory i zbiorniki, a może tylko dwa szyldy? Nie wiadomo. Na przykład kupiec i właściciel palarni kawy Ferdinand Rau na stacji przy Niedertorstrasse 9 (ul. Żeromskiego) handlował paliwami sieci Dappolin i Standard und Esso. Dziś działa tutaj galeria U Jadźki. Jeden dystrybutor miał ustawiony na srodku ulicy nieopodal grzybka. 

Nie ma wątpliwości gdzie stała stacja sieci Luena prowadzona przez Heinricha Bukerta. Na skrzyżowaniu dzisiejszej ul. Jedności i Sobieskiego. Przed 100 laty znajdujący się tu dziś skwer i parking były zabudowane. Bukert zajmował niewielki sklepik z artykułami motoryzacyjnymi, przed którym stał dystrybutor.

#DawnaZielonaGóra #Palmiarnia
Fot. Bronisław Bugiel i ze zbiorów Sławomira Ronowicza

Przypominam, że w moich tekstach o dawnej Zielonej Górze, wykorzystuję również Wasze wspomnienia. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację

W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.

Obrazki z Zielonej GóryDawne stacje benzynowe. Pytanie za 100 punktów: ile stacji benzynowych działało w przedwojennej…

Opublikowany przez Tomasza Czyżniewskiego Poniedziałek, 19 października 2020

facebook Tomasz Czyżniewski