Przez najbliższy miesiąc, do 15 listopada sztuka współczesna opanuje najważniejsze miejskie instytucje kultury, ale nie tylko. Biennale 2020 „WRACAJĄC DO PRZYSZŁOŚCI” to wystawy, sympozjum i program publiczny. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciecha Strzyżewskiego, a Uniwersytet Zielonogórski jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Chciałem zwrócić uwagę na to, że impreza jest wspólnym dziełem Uniwersytetu Zielonogórskiego i Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, oczywiście galerii BWA, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Fundacji Salony. A zostaliśmy dofinansowani przez MKiDN, oraz Urząd Miasta Zielonej Góry i Uniwersytet również. Jest to taka impreza podobnie jak Złote Grona i Biennale Sztuki Nowej, która łączy różne siły, łączy różne instytucje, również organizacje pozarządowe w takim wspólnym działaniu. Moim zdaniem to jest bardzo ważne, że działamy razem – Wojciech Kozłowski, dyrektor galeriI BWA.

Wydarzenie z udziałem kilkudziesięciu artystek i artystów dedykowane zostało mikronarracjom nawiązujących do problemów współczesności.

Ta waga, którą chcielibyśmy nacechować to spotkanie polega właśnie na tym, że program imprezy jest międzynarodowy. Polega również na tym, że artyści, którzy zostali do tego programu zaproszeni poruszają tematy, które związane są ze współczesnością. Kwestie wykluczenia mniejszości, kwestie rozrachunku z kolonialną przeszłością świata, problemów, które widzimy teraz. Kwestia oczywiście pandemii, która jest bardzo nacechowująca wydarzeniem całego świata. To wszystko, co jest teraźniejszością, a co wpłynie na przyszłość – Wojciech Kozłowski, dyrektor galerii BW – Wojciech Kozłowski, dyrektor galerii BWA.

Biennale 2020 odwołuje się do dwóch ogólnopolskich imprez artystycznych Złotego Grona oraz Biennale Sztuki Nowej organizowanych w Zielonej Górze w latach 1963-1996. Cykliczne wystawy sprzed trzydziestu lat nie tylko ukształtowały zielonogórskie środowisko artystyczne, ale znacząco wpłynęły też na obraz polskiej sztuki współczesnej.

Wystawy Biennale 2020 „Wracając do przyszłości” będzie można zobaczyć w galerii BWA, Muzeum Ziemi Lubuskiej czy w galerii Rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kwadrans Akademicki: Wojciech Kozłowski

Gościem audycji "Kwadrans Akademicki" jest Wojciech Kozłowski z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, dyrektor galerii BWA Zielona Góra Rozmawiamy o Biennale 2020 „Wracając do przyszłości” – wystawach i sympozjum sztuki współczesnej.Do zobaczenia od 15 października do 15 listopada w galerii BWA Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Lubuski Teatr i Rektoracie Uniwersytet Zielonogórski.

Opublikowany przez Radio Index 96 fm Wtorek, 13 października 2020

Magdalena Faron - Radio Index