Dokarmianie ptaków pomaga naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać trudny okres jakim jest zima. Ważne jest, aby ptaki dokarmiać odpowiednim pokarmem i w odpowiedni sposób, bo inaczej bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy. Zanim zaczniemy upewnijmy się jaki pokarm będzie dla nich odpowiedni.

Nie wolno dokarmiać ptaków chlebem, co gorsza spleśniałym, jedzeniem solonym, czy ciastkami, to zdecydowanie im szkodzi. Jeśli mamy zamiar podawać ptakom byle co, lepiej ich po prostu nie dokarmiać. Jeśli decydujemy się na ten krok warto zapoznać się z kilkoma poradami. Zwierzętom podajemy:

  1. rozmaite ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, proso),
  2. nasiona dyni, słonecznika i kukurydzy,
  3. gotowane i pokrojone warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta),
  4. płatki owsiane (można je przed podaniem skropić olejem),
  5. gotowane kasze i ryż (kaszę jęczmienną i gryczaną można podawać ptakom bez gotowania ale już np. pęczak i ryż po ugotowaniu, gdyż niegotowane nadmiernie pęcznieją w ptasich żołądkach),
  6. owoce świeże jabłka i gruszki oraz  suszone. Owoce muszą być suszone bez dodatku cukru, nie mogą być to owoce kandyzowane, nie mogą zawierać dwutlenku siarki i innych konserwantów!
  7. orzechy (bez dodatku soli)
  8. słonina (koniecznie surowa i niesolona)
  9. gotowe, dostępne w sklepach mieszanki ziarna dla ptaków zimujących, kolby oraz kule tłuszczowe,
  10. warto w okolicy karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody.

 Dokarmianie powinno też odbywać się w odpowiednim momencie.  Należy je rozpocząć dopiero, gdy wystąpią opady śniegu lub duże mrozy. Gruba warstwa śniegu uniemożliwia ptakom odszukanie pokarmu w naturze, zaś w przypadku mrozów ptaki muszą jeść więcej wysokoenergetycznego pokarmu aby utrzymać się przy życiu. Zazwyczaj dokarmianie konieczne jest w okresie od grudnia do końca lutego.

Co ważne trzeba być konsekwentnym. Ptaki małe, które dokarmiamy używając karmniki ustawiane na balkonach, czy w ogrodach, powinniśmy dokarmiać regularnie do końca zimy. Ptaki przyzwyczajone do miejsca dokarmiania będą przelatywać duże odległości aby dotrzeć do karmnika, tracąc przy tym dużo energii.

Ważne jest także odpowiednie dokarmianie ptactwa dużego. Nad zbiornikami wodnymi z dokarmiania skorzystają łabędzie i kaczki. W tym przypadków warto pamiętać, że pokarmu nie wrzucamy bezpośrednio do wody, tylko na brzeg rzeki, lub trawnik, innymi słowy w miejsce do którego ptactwo spokojnie podejdzie.

Pamiętajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach teraz, a na wiosnę odwdzięczą się pięknym śpiewem, umilając nam czas spędzany na świeżym powietrzu!

dg - wzg