Kochani jest piątek. Zawsze pisałem o czymś przyjemnym i miłym w tym dniu. Niestety, dziś tak nie będzie. Jak wiecie piszę teksty które potrafią być trudne i kontrowersyjne ale są szczere i od serca. Dziś będzie strasznie – pisze Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Zdjęcie profilowe Janusza Kubickiego, Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz, tekst „STRAJKU KOBIET MESKIE L ZIELONA GÓRA WSPARCIE”Kochani jest piątek. Zawsze pisałem o czymś przyjemnym i miłym w tym dniu. Niestety, dziś tak nie będzie. Jak wiecie piszę teksty które potrafią być trudne i kontrowersyjne ale są szczere i od serca. Dziś będzie strasznie. Zacznę od cytatu:
– Światła nagle nie zgasną. Po prostu wyczerpią się wolne miejsca w szpitalach, karetki przestaną na czas zabierać chorych, którzy będą umierać we własnych domach. Najbliższe trzy miesiące to będzie prawdziwe piekło – mówi dr Jakub Zieliński, z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego.
Straszna, ale realna perspektywa. Czy to tylko dotyczy wszystkich innych województw a nie lubuskiego? Naprawdę to dzieje się u nas.

Kolejny cytat ratowniczki z jednego z lubuskich szpitali:
„Przepraszamy za to, że nie udzielimy Wam pomocy, za to, że będziecie umierać w domach bo przychodnie w większości się na Was wypięły i każą wam wzywać pogotowie do Waszego chorego dziecka lub zrobią teleporadę przepisując w ciemno antybiotyk a my… A my nie przyjedziemy bo.. Bo czekamy pod SOR-em 3,4,5 lub 14 godzinę! Tak, dobrze słyszycie! 14 godzin próbując przekazać pacjenta na SOR! To się dzieje w Polsce! Tuż obok Was ale TV Wam tego nie pokaże! TV mówi, że jest wystarczająca liczba łóżek! Serio? Gdzie? W hotelach? Bo nie w szpitalach! Koleżanki i koledzy pracujący na SOR także są bezradni bo nie mają gdzie przekazywać pacjentów! Wszędzie miejsc brak!”

Jeszcze dwa miesiące temu powiedziałby, tym którzy tak mówili żeby „wzięli młotek i stuknęli się w głowę”, dziś tym którzy to kwestionują radziłbym to samo. Naprawdę nikt w całej Europie nie spodziewał się tego co się dzieje. Zaskoczyło to i przerosło wszystkich. Popatrzcie na Francję, Niemcy lockdown inni też … Ja też byłem tym, który uważał inaczej. Twierdziłem, że potrafimy sobie radzić i żyć z tym wirusem. Ale dziś … dziś wiem jak jest. Naprawdę jest źle. Mogę tylko przeprosić za to że się myliłem. Ale tych którzy się mylili jest więcej. Prezydent, Premier, Rząd, Marszałek, Sejmik… wszyscy się mylili.
Stąd tak ważne jest abyśmy uważali na siebie. Jeżeli masz 20 – 30 lat to pewnie możesz się nie przejmować, jak mówi młodzież możesz to „olać”. Ale jeżeli masz rodziców, dziadków to popatrz na nich oni mogą tego nie przeżyć… Ktoś powie, strachy na lachy. Tak uważacie? Zastanówcie się czy szpital polowy na stadionie ktoś buduje bo lubi? Bo się nudzi? To już pokazuje stan kryzysu służby zdrowia. Ona już ledwo zipie. A najgorsze dopiero przed nami.

Stąd gorący apel aby uważać, na siebie. Dbać o naszych seniorów.
Zawszę kończyłem swoje wpisy słowami Miłego dnia, tylko… oby tak było. Oby to co napisałem nigdy się nie działo i nigdy nie wydarzyło. Ale wiem, że tak nie jest bo to dzieje się dziś tu i teraz.

facebook Janusz Kubicki