Jak co roku, w jesiennych miesiącach Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej i Muzeum Lokalne Kolei Szprotawskiej  we wspólpracy z licznymi przyjaciółmi organizuje cykl imprez kulturalnych i turystycznych zwany “Jesienią Kolei Szprotawskiej”.

1 października 1871 r.  do Grunbergu zajechał od strony Głogowa pierwszy w historii miasta pociąg. Równo 40 lat później 1 października 1911 r. ruszył pierwszy pociąg z Grunbergu do Sprottau. Stąd jesień to szczególny czas dla kolejowej historii naszego miasta.

Trzeci rok z rzędu wspominamy te wydarzenia poprzez udział w jesiennych wystawach, zlotach, wykładach.

III Jesień Kolei Szprotawskiej 2019 rozpocznie się wystawą przybliżającą prace renowacyjne Muzeum Kolei Szprotawskiej, a konkretnie – remont zabytkowego wagonu z 1915 r. Wystawa zostanie otwarta 10 października 2019 w Domu Harcerza. Później ta sama wystawa zagości w Centrum Przyrodniczym (od 22 listopada).

Na początku grudnia tradycyjna wystawa w Teatrze Lubuskim, w tym roku poświęcona budowie skansenu kolei powiatowych (prezentacja robót z 2018 roku, zrealizowanych w ramach zielonogórskiego budżetu obywatelskiego).

Wystawy te mają m. in. zachęcić młodzież szkolną do zaangażowania się w remonty zabytkowych wagonów i parowozu oraz do wspólnego  poznawania historii zielonogórskich kolei i fabryk (wywiady z zielonogórskimi seniorami, dawnymi pracownikami zielonogórskiej bocznicy przemysłowej).

W międzyczasie do kilku miejskich klubów seniora zawita wystawa ukazująca historię i ciekawostki przystanku kolejowego w Przylepie i stacji w Starym Kisielinie (pierwsza wystawa w klubie “Wrzos” przy ul. Moniuszki). W trzy listopadowe i grudniowe weekendy w skansenie kolejowym przy ul. Morwowej odbęda się wykłady i spacery dla seniorów. Dzieci będą mogły wtedy też przejechać się drezyną.

W dniach 15 – 16 listopada 13 Zlot dla uczniów szkół podstawowych z miasta i regionu (m. in. szkoły z Chotkowa, Niwisk, Otynia, Drzonkowa), po raz kolejny z bazą w I LO.

III Jesień zostanie zorganizowana przy pomocy Domu Harcerza, Centrum Przyrodniczego,Teatru, I LO, PKS Zielona Góra,  SP 1 i wielu innych przyjaciół. Organizację imprez wspiera finansowo Miasto Zielona Gora.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w naszych imprezach (są jeszcze wolne miejsca dla dwóch szkół na Zlocie).

Wstęp na wystawy, spacery, wykłady jest wolny a poprowadzą je specjalisci i wolontariusze z Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej i Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej.