Współczesna branża górniczo-hutnicza zajmuje się już nie tylko wydobywaniem surowców, np. srebra czy miedzi. Cennym towarem są dla niej również informacje pozyskiwane z ośrodków przemysłowych. W samej Hucie Miedzi Głogów znajduje się 300 tysięcy czujników, które zbierają 150 miliardów danych. Gromadzą np. informacje o ilości wyprodukowanych surowców. Przetwarzaniem tych danych zajmie się Centrum Analityki, które powstało w Zielonej Górze.

Prezes KGHM-u, Marcin Chludziński liczy na owocną współpracę z lokalnymi informatykami. Analizy danych, jakie będą przygotowywać, pozwolą spółce m.in. prowadzić nowe inwestycje i przewidywać możliwe awarie.

Mamy duży zasób informatyków kształconych na Uniwersytecie Zielonogórskim, a tych informatyków potrzebujemy do pracy. Dlatego ta firma prowadzi działalność tutaj. Liczymy na ludzi z Zielonej Góry, którzy zasilą nasze szeregi, ale oczywiście firma będzie pracowała w modelu sieciowym. Informatycy, analitycy danych mogą pracować z różnych miejsc, mogą pracować z domu, jednak jest też tak, że trzeba te projekty koordynować, trzeba mieć miejsce, gdzie one są zarządzane. I jest to właśnie firma, która znalazła swoje miejsce w Zielonej GórzeMarcin Chludziński.

Otwarcie Centrum Analitycznego KGHM w Zielonej Górze

KGHM Polska Miedź S.A. otworzyła w Zielonej Górze nowoczesne Centrum Analityczne. Głównymi zadaniami Centrum będzie gromadzenie i analiza danych wszystkich obszarów produkcyjnych jakimi jakimi dysponuje cały koncern.Centrum Analityczne będzie zatrudniać 20 pracowników, z czasem jednak ich liczba ma wzrosnąć. Zapleczem kadrowym mają być absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że w regionie inwestycje KGHM były długo wyczekiwane i liczy na kolejne tego typu.

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Czwartek, 9 lipca 2020

Centrum Analityki będzie współpracować z Uniwersytetem Zielonogórskim – zarówno jeśli chodzi o działalność badawczą, jak i kształcenie studentów i doktorantów.

Liczę na to, że powstaną tutaj bardzo ciekawe doktoraty i nasi studenci z informatyki, analityki danych i innych kierunków znajdą ciekawą pracę właśnie przy tak pewnym pracodawcy, jakim jest KGHM. Doktorat jest realizowany pod konkretny projekt, który będzie wdrożony, zrealizowany w przedsiębiorstwie – prof. Wojciech Strzyżewski, rektor-elekt UZ.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał, że nowa placówka KGHM-u stwarza nadzieję na wykorzystanie zasobów miedzi w okolicach Bytomia Odrzańskiego.

W województwie lubuskim od lat trwają przy każdej okazji rozmowy, dyskusje nad tym, aby polska miedź zaczęła tutaj funkcjonować. Aby można było wykorzystać te szanse, które są związane z pokładami miedzi koło Bytomia Odrzańskiego. Dzisiaj usłyszeliśmy od pana prezesa, że nowoczesne centrum badawcze będzie prowadziło analizy, które mają się też przyczynić do tego, że zostaną podjęte decyzje o nowych projektach eksploatacyjnych, o nowych obszarach wydobywczychWładysław Dajczak. 

Centrum Analityki KGHM-u jest pierwszą nową spółką firmy w województwie lubuskim, zlokalizowaną blisko województwa dolnośląskiego.
Aleksandra Pietruszewska - Radio Index