Zielonogórscy policjanci proszą kierujących o ostrożność i zachowanie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych. W ostatnich tygodniach doszło do kilku potrąceń pieszych, a także do wielu kolizji.

Słoneczna pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że kierujący czują się pewniej, jeżdżą szybciej i niestety czasami tracą czujność. Sucha nawierzchnia, dobra widoczność i sprzyjająca pogoda sprawiają, że kierujący wciskają mocnej pedał gazu. Niestety szybsza jazda wydłuża drogę hamowania i w razie konieczności trudniej jest zatrzymać samochód. Częstą przyczyną zdarzeń jest także nieuwaga czy niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, co powoduje uderzenie w tył poprzedzającego samochodu i czasem „lawinowo” dochodzi do zderzeń trzech lub nawet 5 samochodów jak w ostatnim tygodniu na ul.Batorego.

W Zielonej Górze często dochodzi do kolizji na drogach dwujezdniowych przy zmianie pasa jazdy. Kierujący nie sygnalizują właściwie manewru, lub zmieniają pas nie patrząc w lusterka wsteczne.  W naszym mieście takie zdarzenie powoduje często zablokowanie pasa drogi lub całej jezdni  co przy tak dużym ruchu pojazdów jest znacznym utrudnieniem.

O wyjątkowej nieostrożności możemy mówić w przypadku kierujących, którzy nie zwalniają w rejonach przejść dla pieszych lub co gorsza nie zatrzymują się, mimo że na pasie obok inny samochód się zatrzymał. Potrącenie pieszego – „niechronionego uczestnika ruchu drogowego” ma często dla osoby poszkodowanej poważne konsekwencje zdrowotne. Kierowcę „chroni” karoseria samochodu, pieszego lub rowerzystę nic. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na innych na drodze.

Opisane przypadki to tylko niewielka część zdarzeń z jakimi codziennie mają do czynienia policjanci ruchu drogowego, dlatego przy każdej okazji bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że ostre słońce może oślepiać kierujących, a gwałtowne zmiany temperatur w okresie przejściowym mogą powodować dekoncentrację, dlatego zanim rozpoczniemy manewr wyprzedzania, omijania czy zmiany pasa bądź kierunku ruchu, upewnijmy się, że mamy dobrą widoczność, wystarczająca odległość, a swoim manewrem nie spowodujemy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych.

materiały: KMP ZG