Zielonogórscy policjanci pracując przy sprawie usiłowania oszustwa metodą „na policjanta” na kwotę 100 tys. zł. ustalili dane kolejnej osoby, 26-letniego mężczyzny, zamieszanego w ten przestępczy proceder. Informacja ta znalazła się w bazie danych osób poszukiwanych, co doprowadziło do zatrzymania 26-latka przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na lotnisku we Wrocławiu. Mężczyzna zamierzał odlecieć do Wielkiej Brytanii. Do tej samej sprawy został już tymczasowo aresztowany inny mężczyzna – 19-latek, zatrzymany w tłumie przechodniów przez jednego z policjantów.

Niemiła niespodzianka czekała na pewnego 26-latka na wrocławskim lotnisku. Mężczyzna ten z pewnością nie spodziewał się, że zielonogórscy śledczy i kryminalni wpadną na jego ślad w związku z usiłowaniem oszustwa metodą „na policjanta”, w której zatrzymana i aresztowana  została już jedna osoba.  Informacja umieszczona przez policjantów w bazie osób poszukiwanych dotarła do funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy podczas kontroli na wrocławskim lotnisku zatrzymali 26-latka.

26-latek był bardzo zaskoczony zatrzymaniem i próbował opowiadać zarówno funkcjonariuszom Straży Granicznej jak i policjantom różne historie. Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie pozwolił policjantom na przedstawienie mu zarzutu usiłowania oszustwa. Prokurator wystąpił także z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie zatrzymanego 26-latka.

fot. KMP Zielona Góra

Zatrzymanie tych mężczyzn i udaremnienie wyłudzenia od seniorki 100 tys. zł. to nie jedyny sukces na koncie zielonogórskich policjantów w ujawnianiu przestępców działających metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Tylko w ubiegłym roku zatrzymali i aresztowali kilka osób. Ponadto po każdym z zaistniałych przypadków oszustwa policjanci prowadzili szczegółowe analizy i działania operacyjne, które w wielu przypadkach doprowadziły do zatrzymania podejrzanych.

Jednym z ostatnich takich sukcesów zielonogórskich policjantów oraz śledczych z Drezdenka było m.in. wytypowanie mężczyzny podejrzanego o dokonanie w listopadzie 2019r. co najmniej 3 oszustw na terenie woj. lubuskiego: w Czerwieńsku, gdzie oszukał seniorów na 30 tys. zł, w Dychowie – 30 tys. zł. oraz w Drezdenku, gdzie jego łupem padło 112 tys. zł. Okazało się, że jest to 20-letni mieszkaniec woj. łódzkiego, który mógł działać na terenie całego kraju.

Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Krakowa. Okazało się, że na tamtym terenie  dokonał co najmniej 8 podobnych oszustw.

materiały: KMP Zielona Góra