Dokładnie od dwunastu lat miasto organizuje konkurs urbanistyczny, w którym nagradzane są obiekty i przestrzenie najlepiej dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Czas wyłonić kolejnych laureatów.

W konkursie “Zielona Góra bez barier 2019″ tytuły będą przyznawane w czterech kategoriach” Obiekt użyteczności publicznej, budownictwo wielorodzinne, przestrzeń publiczna, obiekt i przestrzeń zabytkowa. Dodatkowa nagrodzona zostanie również osoba działająca w zakresie likwidacji barier. Formularze zgłoszeniowe do konkursu dostępne są stronie internetowej urzędu miasta. Konkursowi patronuje prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki. Gala finałowa odbędzie się 3. grudnia czyli w dniu kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

W ramach kolejnej edycji wydarzenia, tradycyjnie organizowany jest również konkurs fotograficzny “Piękno wokół nas”, którego jednym z podstawowych założeń jest inspirowanie do kreatywnych działań na polu artystycznym osób niepełnosprawnych. Adresowany on jest do członków stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i instytucji oraz wolontariuszy działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mogą nadesłać maksymalnie trzy prace o wymiarach 20 x 30 centymetrów. Termin zgłoszenia prac mija 20 listopada. Prace konkursowe należy przesłać do Urzędu Miasta Zielona Góra przy ulicy Zachodniej 63 A.