Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida ogłosiła XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tematem tegorocznej edycji jest Plastik. Współorganizatorem wydarzenia jest Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Plastik jest wszechobecny. Mamy plastikowe opakowania, plastikowe ubrania i plastikowe zabawki. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu plastik był cudownym materiałem, który oszczędzał naturalne zasoby i lasy. Obecnie stał się wielkim problemem. Plastikiem są zanieczyszczone oceany, morska fauna go połyka i ginie. Podobno już w 2050 r. będzie więcej plastikowych butelek, niż ryb. Tworzywa sztuczne raz uwolnione do środowiska, rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat.  W  łańcuchu pokarmowym mikroplastik trafia w końcu na nasze stoły. W 2021 r. wejdzie w życie dyrektywa unijna zakazująca użycia wielu plastikowych produktów, takich jak jednorazowe sztućce, talerze czy słomki do napojów. To światełko w tunelu. Powinniśmy  dbać o powtórne wykorzystanie opakowań plastikowych, gdyż obecnie 90 proc. plastiku nie jest poddane recyklingowi. Plastik nie zawsze jest zły, ma wiele zalet choćby w medycynie. Organizatorzy konkursu chcą kształtować świadome ekologiczne postawy, także za pomocą wyostrzonej satyry, jak również zwracać uwagę i piętnować. Hasło tegorocznego konkursu jest wieloznaczne. Rysownikom, którym temat dosłownie rozumianego plastiku nie będzie oddziaływał na wyobraźnię, pomocne mogą być zupełnie inne skojarzenia z plastikiem. Plastikowy to określenie często czegoś tandetnego, w złym guście, kiczowatego.  Można więc  temat tegorocznego konkursu potraktować w bardziej lub mniej poważnym tonie, byle satyrycznie. Warto się postarać, bo najlepsze prace zostaną zaprezentowane w wielu galeriach i salonach wystawowych w kraju.

Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny kierowany jest do szerokiego grona rysowników, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Rysują adepci szkół plastycznych, architekci, inżynierowie, uczniowie, emeryci. Nadesłane prace ocenia jury w międzynarodowym składzie, rysownicy i teoretycy rysunku satyrycznego, ludzie ze świata kultury.

Prace można nadsyłać do końca maja. Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej zaplanowano we wrześniu.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną wysokości 5 tys. zł oraz statuetkę wykonaną przez zielonogórskiego artystę Roberta Tomaka. Poza główną nagrodą GRAND PRIX przyznane zostaną jeszcze trzy: I nagroda – 4 tys. zł, II nagroda – 3 tys. zł i III nagroda – 2 tys. zł. Organizator przewiduje też nagrody i wyróżnienia specjalne.