We wtorek (11.08) wieczorem u jednego z lekarzy anestezjologów pracujących w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym zebrał się szpitalny sztab antykryzysowy, aby opracować zasady dalszego postępowania.

W konsultacjach wzięli udział między innymi:  dr hab. n. med. Anna Mania, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, lek. med. Wojciech Świtała, konsultant wojewódzki ds. anestezjologii i intensywnej terapii, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Dorota Baranowska oraz zespół ds. zakażeń szpitalnych. Chodziło o to, aby ustalić procedurę zapewniającą bezpieczeństwo pacjentom i personelowi i zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19.  Postanowiono w trybie pilnym poddać kwarantannie lekarzy i pielęgniarki, którzy mieli bezpośredni kontrakt z zakażonym i wykonać testy na koronawirusa pacjentom i personelowi medycznemu. Wstrzymano do odwołania przyjęcia do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, związane z zabiegami planowymi i pilnymi oraz pacjentów powiązane z koniecznością wykonania znieczulenia z uwagi na mocno ograniczoną kadrę anestezjologiczną (kwarantanna lub oczekiwania na wynik testu).

Pacjenci z OIOM będą przetransportowani do okolicznych szpitali. Ma też powstać tzw. „czysty”  zespół anestezjologiczny na wypadek konieczności przeprowadzenia pilnych zabiegów.

Zawieszono do odwołania działalność Centrum Urazowego. Zdezynfekowano OIOM.

O sprawie powiadomiono Powiatową i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych, Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego oraz Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

(rk)-WZG