Lekarz Robert Górski z załogą ambulansu pogotowia ratunkowego nakręcił film, na którym widać jak kierowcy tworzą korytarz życia. Zmiany w prawie o ruchu drogowym przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, wchodzą od 1 listopada.

W największym skrócie, rząd nakazał kierowcom tworzenie korytarza życia, aby przepuścić służby ratownicze. Radny, lekarz Robert Górski, na Trasie Północnej kilka dni temu przebijał się karetką na sygnałach świetlnych i dźwiękowych przez korek w kierunku ronda Rady Europy. Wraz z kolegami zauważył, że wielu kierowców już stosuje się do nowych przepisów (wcześniej były tylko takie zalecenia, a nie obowiązek – red.).  –  Na drogach widać postęp – mówi Robert Górski.

Przypomina, że od przyszłego miesiąca kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieć obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Górski ocenia, że nowe prawo jasno definiuje, jak mają zachować się kierowcy, którzy czasami niepotrzebnie panikują widząc za sobą pojazd uprzywilejowany. Przytacza inne przykłady niewłaściwego zachowania na drodze. – W obrębie zwężeń kierujący tracą czas na chaotyczne manewry zamiast dodać gazu i pojechać do przodu do miejsca, w którym kierowca ambulansu będzie mógł ich sprawnie i bezpiecznie wyprzedzić – ocenia. – Ułatwiając przejazd służbom ratowniczym, nie bójmy się złamać przepisy. Są sytuacje, w których lepiej jest wjechać na skrzyżowanie lub przejście dla pieszych na czerwonym świetle niż za wszelką cenę zjeżdżać na wysoki krawężnik czy też próbować „przyklejać się” do barierki, tracąc czas załogi karetki na przeciskanie się obok na wąskim pasie ruchu. W takiej sytuacji oczywiście należy się upewnić, że nie stworzymy zagrożenia, nie potrącimy pieszego i nie zderzymy się z pojazdami wjeżdżającymi na skrzyżowanie na zielonym świetle – podkreśla. Dobrą praktyką jest włączenie świateł awaryjnych lub kierunkowskazu, aby pokazać kierowcy pojazdu uprzywilejowanego, że został przez nas zauważony.

Z inicjatywy R. Górskiego już wkrótce na miejskich billboardach pojawi się infografika poświęcona formowaniu korytarzy życia.