Na finiszu kampanii wyborczej do Zielonej Góry przyjechał Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Koalicja Polska), kandydat na prezydenta RP.

Liderowi ludowców towarzyszyli między innymi prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, Jolanta Fedak, przewodnicząca lubuskich struktur PSL, Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa lubuskiego i Łukasz Mejza, lider klubu Bezpartyjnych Samorządowców w sejmiku lubuskim.

– To wielka sprawa, że wspierają mnie samorządowcy z tak wielkim doświadczeniem jak pan prezydent Janusz Kubicki – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej zorganizowanej w sąsiedztwie napisu I Love Zielona Góra przy Palmiarni. – Samorządność jest w nas, nie ma wolności bez samorządności. To hasło towarzyszyło nam podczas ostatnich wyborów samorządowych. Rzeczpospolita Samorządowa jest oparta na silnych obywatelach, a nie na opresyjnych strukturach państwa, na mądrości i pracy obywateli, a nie nakazach przychodzących z Warszawy – podkreślał. – Obywatele muszą kontrolować władzę. Startuję na urząd Prezydenta RP z poparciem środowisk samorządowych. Dobre słowo otrzymałem od prezydentów Szczecina, Krakowa i Rzeszowa – wyliczał. – Mogę być kandydatem stolic województw, ale i małych miast, Polski lokalnej.

fot. Piotr Dubicki UM

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że jak najwięcej władzy powinno być w rękach samorządów. Chciałby wzmocnić rolę sołectw i rad osiedli. Zapowiedział nowe źródła finansowania samorządów. – Przygotowaliśmy ustawę o udziale podatku VAT w dochodach samorządów – wyjaśnił lider PSL. – Ubytek dochodów spowodowanych koronawirusem musi być zrekompensowany. Przywrócę też wszystkie kompetencje odebrane gminom – zadeklarował.

Sporo miejsca poświęcił Zielonej Górze. – Dla mnie to miasto, to wzór do naśladowania – chwalił. – Postawiło np. na ekologiczny transport publiczny. Miasto Zielona Góra łączy, a nie dzieli ludzi o różnych poglądach.

Prezydent Janusz Kubicki odwdzięczył się za dobre słowo. – Głos oddany na Kosiniaka-Kamysza, to głos na silny samorząd – powiedział.

W. Kosiniak-Kamysz z prezydentem J. Kubickim pospacerowali po deptaku. Była okazja do rozmów z mieszkańcami.

Wybory odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Ewentualna druga tura 5 lipca.

(red)-WZG