– Jesteśmy informatykami i nie potrafimy uszyć maseczek, ale chcemy pomóc – mówią w Perceptusie. Spółka podarowała10 nowych komputerów uczniom IV LO.

– Mamy XXI wiek, posiadanie smartfona czy laptopa to niby naturalna rzecz, ale tylko pozornie. W domach wielu naszych uczniów brakuje sprzętu do nauki online. Na szczęście, nie brakuje ludzi chętnych do pomocy – zapewnia Agnieszka Makarska, dyrektorka IV LO.

Z pomocą uczniom pośpieszyła zielonogórska spółka Perceptus, która specjalizuje się m.in. w projektowaniu technologii dla bezpieczeństwa systemów informatycznych.

– Jesteśmy informatykami, nikt z nas nie potrafi uszyć maseczek, nie mamy też zapasów rękawiczek czy fartuchów, ale chcemy pomóc. Nie potrafimy być obojętni. Postanowiliśmy przekazać nowy sprzęt komputerowy dla uczniów IV LO, aby chociaż częściowo ułatwić pracę nauczycielom i młodzieży. Każdy z nas toczy dzisiaj walkę o przetrwanie. Działajmy zatem razem i wspierajmy tych, którzy najbardziej tego potrzebują – apeluje Jacek Starościc, prezes spółki Perceptus.

Podarowany sprzęt to 10 nowych i szybkich laptopów, wyposażonych w niezbędne programy, łącznie z antywirusowymi. Nie było oficjalnej gali przekazania komputerów. Do laboratorium spółki przyjechała tylko pani dyrektor. I to do jej rąk trafił najpierw stos kartonowych pudeł. Jeszcze w tym samym dniu komputery „wylądowały” w domach uczniów.

– Nie mieliśmy problemów z podjęciem decyzji, komu przekazać sprzęt. Stworzyliśmy sito eliminacyjne w postaci dwóch zasad: po pierwsze, uczniowie w domach bez żadnego komputera, po drugie – uczniowie z wielodzietnych rodzin, gdzie na pewno ustawia się kolejka do jedynego komputera w domu – wyjaśnia A. Makarska.

Zarząd Perceptusa nie chce ujawnić wartości księgowej komputerowej darowizny.

– Nie zrobiliśmy tego dla reklamy, tylko z potrzeby serca. Mamy nadzieję, że naszym śladem podążą inne zielonogórskie firmy – tłumaczy prezes J. Starościc.

(pm)