Zielonogórski Lumel S.A. nabył część przedsiębiorstwa funkcjonującą dotychczas w strukturach Relpol S.A. „Zakład Polon” zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz serwisem urządzeń i systemów dla segmentu średnich napięć.

Relpol jest producentem przekaźników, gniazd i akcesoriów, jego historia sięga 1958 r., a główny zakład leży w Żarach. Z obrotami na poziomie ok. 120 mln zł rocznie firma jest liderem polskich producentów przekaźników i jednym z liderów w Europie – na eksport wysyła 70 proc. towarów.

Na mocy umowy podpisanej jeszcze w październiku Lumel nabył należący do Relpolu oddział produkcyjny –„Zakład Polon” – zlokalizowany w Zielonej Górze. Zajmuje się on produkcją i sprzedażą sterowników zabezpieczeniowych oraz stacjonarnych monitorów promieniowania wraz z usługami serwisowymi. Po transakcji produkcja tych elementów będzie prowadzona w nowej fabryce, do której Lumel przeniósł również dotychczasową produkcję urządzeń pomiarowych.

– Po długiej przygodzie Relpolu z produkcją zabezpieczeń średniego napięcia CZIP oraz stacjonarnych monitorów promieniowania, kontynuacja i rozwój tego biznesu prowadzona będzie przez Lumel, naszego partnera biznesowego i sąsiada posiadającego najlepsze do tego kompetencje – powiedział Sławomir Bialik, prezes Relpol S.A.

Zarządy firm doszły do wniosku, że przeniesienie „Zakładu Polon” w struktury Lumelu to krok, który pozwoli najlepiej wykorzystać nowe możliwości i potencjał rozwoju oraz ekspansji rynkowej obu firmom. Zakład przejdzie na własność Lumelu 1 grudnia br.

– Rodzina sterowników zabezpieczeniowych CZIP poszerzy ofertę Lumelu o nowoczesne rozwiązania w segmencie średniego napięcia. Lumel wraz z innymi spółkami należącymi do międzynarodowej grupy kapitałowej ma dostęp do globalnego rynku w celu sprzedaży i obsługi tej linii produktów. Monitory promieniowania to dla nas nowy, ale bardzo interesujący biznesowo obszar – komentuje Dinesh Musalekar, prezes Lumel S.A. – Przejęcie to wpisuje się w długofalową strategię rozwoju naszej grupy. Niedawno zrealizowaliśmy największą od początku istnienia spółki inwestycję w zakład nowych technologii Lumel 4.0, w którym produkcja ruszyła pięć miesięcy temu. Dało nam to szansę na realizację nowych ambitnych projektów m.in. z sektora zielonej energii czy motoryzacji. Nowe produkty dla segmentu średniego napięcia, czy projekt z dziedziny monitoringu promieniowania gamma są kolejną taką szansą na rozwój.

Zielonogórski Lumel działa na rynku polskim od 1953 roku, specjalizuje się w urządzeniach i systemach do: monitoringu i optymalizacji kosztów energii elektrycznej i innych mediów, systemach monitoringu parametrów środowiskowych, automatyce budynkowej, rozwiązaniach dla zielonej energii.

(lc) ŁZ