Prezydent Janusz Kubicki, codziennie o godz. 10.30, w Radiu Index przekazuje najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania miasta w czasie pandemii koronawirusa. Odpowiada także na pytania mieszkańców.

Codzienne, 15-minutowe audycje są streszczeniem najważniejszych wydarzeń z ostatniej doby. Prezydent Janusz Kubicki każdą rozmowę zaczyna od krótkiego przedstawienia sytuacji w Zielonej Górze oraz informuje, czy przybyło pacjentów zakażonych koronawirusem w naszym mieście. Apeluje też o przestrzeganie kwarantanny i na bieżąco przypomina o zasadach wprowadzanych przez rząd.
– Szukamy sposobów, żeby Zielona Góra ucierpiała jak najmniej. Chcemy zrobić wszystko, by jak najmniej mieszkańców zachorowało. To, co się dzieje, będzie miało gigantyczne skutki. Kiedy wygramy batalię z wirusem, czeka nas walka o gospodarkę – przyznał w jednej z audycji J. Kubicki.
Na żywo słucha go kilkaset osób, wiele z nich decyduje się na zadanie pytań.
– Codziennie dostajemy dziesiątki pytań od mieszkańców. Staramy się je grupować tematycznie i w miarę możliwości zadawać na antenie prezydentowi – mówi Kaja Rostkowska, która prowadzi audycję „Miejski alert”.
Jednym z najczęściej przewijających się tematów jest ograniczenie wychodzenia z domów i kontaktów z ludźmi.
– Nie wymyślono jeszcze lepszej metody zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa niż zostanie w domu, kwarantanna. Unikajmy miejsc, w których zbierają się ludzie. Idźmy do lasu, a nie do parku, na plac zabaw, czy siłownię zewnętrzną. Zresztą, wszystkie te miejsca zostaną zamknięte, tak jak stacje rowerów miejskich. Najłatwiej jest pójść do lasu. W Zielonej Górze mamy to szczęście, że terenów leśnych jest bardzo dużo i każdy znajdzie jakąś ścieżkę dla siebie – apelował podczas kilku wejść na żywo J. Kubicki.
Prezydent zapowiedział też zwiększenie kontroli miejsc, które mogą być potencjalnie oblegane, szczególnie w weekendy. W identyfikacji zbiorowisk czy grup młodzieży pomaga miejski monitoring.
Konkretne odpowiedzi otrzymali właściciele prywatnych żłobków i przedszkoli.
– Wszystkim przedszkolom prywatnym i żłobkom zostały przekazane dotacje za miesiąc marzec. To jest comiesięczna dopłata do ich działalności. Będziemy wypłacać dotacje do końca drugiego kwartału. Nie oczekujemy rozliczeń, wypłacamy środki za gotowość do prowadzenia opieki – podsumował prezydent.
Jeden z mieszkańców zapytał, co w sytuacji, gdy kończy mu się prawo do renty. – Komisje nie zostają wstrzymane, pracują teraz bez obecności osób zainteresowanych. Wszystkie wnioski, które zostały złożone są rozpatrywane bez konieczności osobistego stawiennictwa – odpowiedział J. Kubicki.
Pytań jest więcej. M.in. o to, jak miasto radzi sobie teraz z osobami bezdomnymi, co z oświatą i zdalnym nauczaniem, czy jest możliwość dezynfekcji całej Zielonej Góry i jak kursują obecnie autobusy komunikacji miejskiej.

Archiwalnych nagrań rozmów z prezydentem Kubickimi można wysłuchać na fanpage’u Radia Index na Facebooku, w zakładce: Live. Udostępniane są również na oficjalnym fanpage’u miasta: Miasto Zielona Góra. Na żywo „Miejski alert” jest transmitowany codziennie o godz. 10.30 w internecie na:

oraz oczywiście w radiu na falach 96 fm. Pytania można zadawać na Facebooku pod transmisją audycji lub wysłać na adres mailowy: alert@wZielonej.pl.

(ap)