33 tysiące użytkowników i blisko 633 tysięcy wypożyczeń – to dwuletni bilans Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. System ruszył 21 sierpnia 2018 r.

 Po zeszłorocznej rozbudowie systemu zielonogórzanie mają do dyspozycji 400 jednośladów – rowerów standardowych, familijnych typu cargo i tandemów – i 40 stacji, z których w sezonie bardzo chętnie korzystają. Z jednym wyjątkiem. Przez epidemię i związane z nią obostrzenia wiosną rowery „zaparkowały” na dłużej. System uruchomiono ponownie 6 maja i już 24 lipca padł dobowy rekord, tego dnia zielonogórzanie skorzystali z rowerów aż 1044 razy.

– Od momentu zniesienia zakazu, rowery publiczne szybko wracają do łask użytkowników i po raz pierwszy w lipcu zanotowano w systemie więcej wypożyczeń niż w czerwcu i to aż o 60 procent. Dotychczas to czerwiec był miesiącem z wyższą frekwencją – informuje Nextbike Polska.

To dobra wiadomość dla firmy, która wcześniej przez pandemię odnotowała gwałtowny spadek dochodów i problemy finansowe. W całym kraju biznes nie kręcił się od 1 kwietnia do 5 maja. I dobra wiadomość dla zielonogórzan, którzy wyraźnie polubili zielono-białe rowery.

– Teraz bezpieczeństwo stało się priorytetem – mówi prezydent Janusz Kubicki. – Pandemia również transport wywróciła do góry nogami. Śmiało możemy stwierdzić, że rower nie jest już tylko uzupełnieniem komunikacji publicznej, ale coraz częściej jest jedynym środkiem transportu. Ten system sprawdza się w codziennej komunikacji.

Na dowód trochę statystyki. W tym roku rowery wypożyczono blisko 87 tysięcy razy, w ciągu dwóch lat prawie 633 tysięcy razy, a rekordzista ma na swoim koncie 442 wypożyczenia. Średni czas wypożyczenia roweru to prawie 14 minut. Użytkownicy najczęściej korzystają z systemu w godz. 15.00-16.00.

Najpopularniejsze są stacje wynajmów na ulicach: Wojska Polskiego/Reja, 1 Maja (Zielona Strzała) oraz Wojska Polskiego/Wyszyńskiego. Rowery najczęściej zwracamy na stacje: Wojska Polskiego/Reja, Wojska Polskiego/Wyszyńskiego i Placu Bohaterów. I najchętniej pokonujemy trasę z Wojska Polskiego/Wyszyńskiego do Wojska Polskiego/Reja i z powrotem.

oprac. (el)