W Szkole Podstawowej nr 8 na Jędrzychowie odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w sprawie budowy boiska wielofunkcyjnego przy ul. Kąpielowej. Inwestycja zostanie zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego dzięki zaangażowaniu mieszkańców.

Na zebranie zaprosił radny z Jędrzychowa Dariusz Legutowski, który podziękował mieszkańcom, którzy zbierali głosy poparcia dla boiska. Wśród nich dominowali przedstawiciele Grupy Inicjatywy Lokalnej Jędrzychów, jedna z liderek stowarzyszenia Liliana Kleinert była zresztą obecna na sali. Na boisko w budżecie miasta jest 1 mln zł. Inwestycję trzeba podzielić na etapy z uwagi na koszty, które szacowane są na 1,8 mln. – Spotykamy się tu dzisiaj po to, aby uzgodnić, co w pierwszej kolejności zrobimy na boisku – tłumaczył radny D. Legutowski. – Dzięki waszym głosom możemy jeszcze zmodyfikować projekt i harmonogram działań.

Nie zabrakło głosów w dyskusji. Mieszkańcy Jędrzychowa dopytywali się np. o tor dla młodych rolkarzy, których jest sporo w sąsiedztwie.

fot. Rafał Krzymiński

 Mobilizacja na Jędrzychowie

Jędrzychów słynie z aktywności. Co roku zgłasza projekty z dużym powodzeniem. Mieszkańcom udało się przeforsować m.in. remonty ulic Jaśminowej i Kalinowej (obie są projektowane). Po drodze zdarzyło się kilka porażek. Grupa Inicjatywy Lokalnej jednak uczy się na błędach, po to wymyśliła boiskowe konsultacje. – Wnioski z naszej narady są optymistyczne, jędrzychowianie mają dużo energii i pomysłów, chcą działać dla swojego osiedla – podsumowuje Dariusz Legutowski. – Z większością z nich znałem się tylko na Facebooku, dzisiaj po raz pierwszy porozmawialiśmy w „realu”. – śmieje się. – Chcemy wziąć przykład z Chynowa, który mobilizuje się najlepiej w mieście. Przy okazji kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego poprawimy współpracę i komunikację. Musimy wypracować model, w którym co roku zgłaszamy tylko jeden wspólny projekt, uwzględnić potrzeby mieszkańców osiedli Kwiatowego, Bajkowego, Kamieni Szlachetnych i Milenijnego. Dzięki temu będziemy skuteczniejsi. I słuchamy mieszkańców, na spotkaniu okazało się np. że planowane piaskownice są niepotrzebne, bo na Jędrzychowie ich nie brakuje.

fot. Rafał Krzymiński
fot. Rafał Krzymiński

Boisko i bieżnia

Do końca lutego 2020 r. powinien być gotowy projekt boiska. Do połowy kwietnia miasto wyłoni wykonawcę inwestycji. W przyszłym roku powstanie boisko wielofunkcyjne (piłkarskie, do koszykówki i siatkówki, oba  z nawierzchnią poliuretanową) i bieżnia lekkoatletyczna. Teren zostanie ogrodzony. Pojawią się pierwsze urządzenia na siłowni pod chmurką (w całości nie zostanie wyposażona). W planach na kolejne lata jest plac zabaw. Na placu rekreacyjnym organizowano by pikniki, festyny i grille. Obiekt powstanie za kortami tenisowymi przy ul. Kąpielowej. Ta ostatnia wolna działka w okolicy, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na sport i rekreację.

Po co mieszkańcom boisko? Jak przekonują w dzielnicy jest tylko skromny obiekt przy szkole. Dzieci i młodzież dojeżdżają na zajęcia sportowe, czasem na drugi koniec Zielonej Góry.  Jak wyliczyły kluby sportowe, problem dotyczy ok. 300 uczniów. Z nowego boiska skorzystałaby nie tylko młodzież szkolna, ale także mieszkańcy całej dzielnicy.

– Wspólnie możemy wiele zdziałać – podsumowuje Liliana Kleinert.

Na Facebooku jest profil Boisko Jędrzychów. Aktywna jest też Dzielnica Jędrzychów.

fot. Rafał Krzymiński