Warto wybrać się na spacer do Parku Poetów. Tym bardziej, że w jego sąsiedztwie powstała polana wypoczynkowa Leśny Sad. Można tam, nie tylko zrelaksować się na leżaku, ale i zjeść śniadanie na łonie natury. Zobacz zdjęcia i film z odnowionej polany!

Nowe otoczenie Parku Poetów – Możemy już wypoczywać na polanie

W sąsiedztwie ogródków działkowych przy Parku Poetów powstała nowa polana wypoczynkowa. Mieszkańcy zyskali kolejne miejsce do spacerów, relaksu i pikników. To właśnie z ich inicjatywy teren został uporządkowany i wyposażony w elementy małej architektury.

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Środa, 29 lipca 2020

Polana świetnie nadaje się na piknik. I nie trzeba rozstawiać koca. Posiłek zjemy przy stole. Nie zabrakło też ławek i leżaków. Najważniejsze są jednak drzewka owocowe. A jeszcze nie tak dawno było to dzikie wysypisko śmieci i „noclegownia” dla osób nietrzeźwych i bezdomnych. Wcześniej w tym miejscu zielonogórzanie korzystali z działek.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

W rewitalizację terenu, którego opiekunem są lasy komunalne, zaangażowali się radni Filip Gryko i Filip Czeszyk (obaj Zielona Razem). O wsparcie poprosili Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

– Udało nam się wykorzystać potencjał tego miejsca, czyli sąsiedztwo ogródków działkowych i Parku Poetów – mówi Arkadiusz Orzeszko z ZGM. – Zamieniliśmy składowisko odpadów z niebezpiecznym azbestem w urokliwy zakątek. Posadziliśmy kilkadziesiąt drzew i krzew owocowych: czereśnie, śliwę i jabłoń, agrest i porzeczka – wylicza. –  Będzie można tutaj zjeść śniadanie poleżeć, a za trzy, cztery lata zerwać owoc z drzewa. Zapraszamy wszystkich mieszkańców.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

Odnowimy staw i ścieżki

–  Polana wypoczynkowa to tylko jeden z elementów ożywienia Parku Poetów – przekonuje F. Gryko. – To zapomniana część miasta, najwyższa pora to zmienić. Trzeba zainwestować też w park. Bardzo dobrym przykładem rewitalizacji terenów zielonych jest tłumnie odwiedzana przez zielonogórzan Dolina Gęśnika. Planujemy odnowić ścieżki rowerowe i piesze oraz staw– zapowiada. –  Oczywiście, musimy poszukać źródeł dofinansowania tej inwestycji.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

F. Czeszyk podkreśla, że dzięki polanie Zielona Góra dołącza do miast, które projektują ogrody społeczne. – Takie są założenia nowoczesnej urbanistyki na świecie – przekonuje. –A tu mamy społeczny sad. Z góry uprzedzam mieszkańców, że jeszcze nie skosztują owoców, bo te drzewa i krzewy muszą urosnąć – śmieje się.

(rk)-WZG