Tradycyjnie podczas Winobrania wręczono nagrody kulturalne. – Swoją twórczością każdy z was dokłada swoją cegiełkę do tego, by nasze miasto było piękniejsze – komplementował laureatów prezydent Janusz Kubicki.

Uroczystość odbywa się zawsze podczas uroczystej sesji rady miasta. – To wyjątkowa sesja, bo państwo jesteście wyjątkowi – mówił Piotr Barczak, przewodniczący rady. Nagrody indywidualne odebrało sześć osób. Przyznano również cztery wyróżnienia zespołowe.

Nagrody indywidualne

Zdzisław Haczek. Redaktor „Gazety Lubuskiej” od 30 lat zawsze blisko ważnych wydarzeń organizowanych przez instytucje kultury, stowarzyszenia zajmujące się działalnością kulturalną, a także środowiska alternatywne i niszowe. Znawca kina i juror festiwalów filmowych. Konsekwentnie buduje na łamach Gazety Lubuskiej wizerunek Zielonej Góry jako miasta kultury, pełnego talentów, których przybliża czytelnikom. Laureat Złotego Dukata Lubuskiego w 2016 r.

Władysław Czulak. Fotografik, fotoreporter, autor wielu ważnych i rozpoznawalnych zdjęć uwieczniających istotne wydarzenia kulturalne i społeczne. Członek regionalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń oraz grup artystyczno-fotograficznych. Odtwórca głównej roli w filmie pt. „Grun de Berg – Wyzwanie” opowiadającym o szalonym himalaiście. Współautor publikacji „Nieznane Twarze Zielonej Góry”, która otrzymała nagrodę Wawrzyna Lubuskiego w kategorii popularnonaukowej.

Grzegorz Biszczanik. Historyk, regionalista, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. Niestrudzony popularyzator ciekawostek związanych z historią w ramach cyklu Nieznana Zielona Góra. Jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Zielonej Góry oraz Ziemi Lubuskiej w świetle dawnej karty pocztowej. Posiada wręcz encyklopedyczną wiedzę na temat naszego miasta. Współautor publikacji „Nieznane Twarze Zielonej Góry”.

Adolf Witt. Od 60 lat gra na saksofonie barytonowym w Orkiestrze Dętej Zastal. Wieloletni prezes zarządu Orkiestry, który z równym zaangażowaniem dba o stronę artystyczną orkiestry, jak i o stronę techniczną i logistyczną. Inicjator cieszących się wielką popularnością koncertów promenadowych w centrum Zielonej Góry. Dzięki szczególnemu zaangażowaniu Pana Adolfa najstarsza w mieście orkiestra dęta wciąż się rozwija i zdobywa nowych miłośników.

Robert Jurga. Zawodowy badacz historii fortyfikacji, autor i ilustrator książek i artykułów z dziedziny historii wojskowości i architektury obronnej. Książki Roberta Jurgi ukazały się m. in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i w Niemczech. Współpracuje z europejskimi fundacjami, wykonując na ich zlecenie rekonstrukcje przestrzenne obiektów historycznych i architektonicznych. Jest konsultantem przy pracach konserwatorskich.

Aleksandra Kubiak. W swoim pokoleniu jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek sztuk wizualnych. Od 20 lat związana z Zieloną Górą. W duecie z Karoliną Wiktor jako grupa Sędzia Główny, odniosła liczne sukcesy stając się rozpoznawalną przedstawicielką młodej polskiej sztuki. Otrzymała m. in. Główną Nagrodę TVP Kultura za program Tele Gra, Pierwszą Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Performance w Treno oraz Nominację do Paszportu Polityki.

Nagrody zbiorowe

Biuro Wystaw Artystycznych – nagrodę odebrał Wojciech Kozłowski

Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe- nagrodę odebrał Jarosław Sobański

Radio Zielona Góra – nagrodę odebrał Piotr Bednarek.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza –  nagrodę odebrała Honorata Górna.

fot. Piotr Jędzura ŁZ

(tc)- ŁZ