Dzisiaj (25.06) w ratuszowej sali ślubów wręczono stypendia twórcze i artystyczne 2020. Prezydent Janusz Kubicki wyróżnił młodych artystów, którzy swoimi osiągnięciami rozsławiają miasto.

NAGRODY KULTURALNE PREZYDENTA MIASTA

W czwartek (25.06) w ratuszowej sali ślubów wręczono stypendia twórcze i artystyczne 2020. Prezydent Janusz Kubicki wyróżnił młodych artystów, którzy swoimi osiągnięciami rozsławiają miasto.Uroczystość wręczenia nagród dwukrotnie uświetnił swoim występem Mateusz Makuch, jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków młodego pokolenia. Miejskie stypendium otrzymuje nieprzerwanie od 2008 r. To laureat najbardziej prestiżowych dla młodych skrzypków konkursów w kraju i za granicą. – Po raz kolejny mamy okazję wręczyć stypendia kulturalne prezydenta Zielonej Góry 15 wspaniałym osobom. – mówił Janusz Kubicki. – Zawsze jestem dumny, że mogę być w tym miejscu i składać gratulacje. Kultura jest tą dziedziną, która w wyniku wirusa mocno ucierpiała – zaznaczył. – Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę jak bardzo brakuje nam kultury, jak bez niej nasze życie zrobiło się smutne i szare. Wtedy Państwa nie było, bo zamknęliście się w domach. Mam nadzieję, że kultura będzie się otwierać, a my będziemy cieszyć się z tego, co robicie.Nagrody artystom wręczali prezydent Janusz Kubicki, Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych i tancerz Filip Czeszyk.

Opublikowany przez Wiadomości Zielona Góra Piątek, 26 czerwca 2020

Uroczystość wręczenia nagród dwukrotnie uświetnił swoim występem Mateusz Makuch, jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków młodego pokolenia. Miejskie stypendium otrzymuje nieprzerwanie od 2008 r. To laureat najbardziej prestiżowych dla młodych skrzypków konkursów w kraju i za granicą. – Po raz kolejny mamy okazję wręczyć stypendia kulturalne prezydenta Zielonej Góry 15 wspaniałym osobom. – mówił Janusz Kubicki. – Zawsze jestem dumny, że mogę być w tym miejscu i składać gratulacje. Kultura jest tą dziedziną, która w wyniku wirusa mocno ucierpiała – zaznaczył. – Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę jak bardzo brakuje nam kultury, jak bez niej nasze życie zrobiło się smutne i szare. Wtedy Państwa nie było, bo zamknęliście się w domach. Mam nadzieję, że kultura będzie się otwierać, a my będziemy cieszyć się z tego, co robicie.

Nagrody artystom wręczali prezydent Janusz Kubicki, Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych i tancerz Filip Czeszyk.

« 1 z 2 »

 Stypendia w dziedzinie muzyki

Hanna Rogoża – lat 16 ( Lubuskie Towarzystwo Gitarowe) – uczennica IV klasy Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Poznaniu. Według opinii profesor AM Kariny Gidaszewskiej, Hania jest jedną z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia. Znakomicie sprawdza się jako kameralistka  W 2019 r. zdobyła pierwszą nagrodę w IV Madryt International Music Competition w Hiszpanii oraz w IV Concorso Musicale Internazionale w Rzymie. Od 2013 r. Stypendystka Miasta Zielona Góra.

* Kamil Janas –  lat 23 – student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Klarnecista, solista i kameralista. W opinii profesora AM Arkadiusza Adamskiego, to niezwykle utalentowany klarnecista młodego pokolenia, obdarzony wybitnymi zdolnościami. Laureat  konkursów muzycznych, Stypendysta Miasta Zielona Góra 2017 i 2019 r.

* Jakub Mroczek – lat 16 (Centrum Edukacji Wojciech Grabowski). Od 5 roku życia uczeń Szkoły Muzycznej Yamaha  w Zielonej Górze. Absolwent klasy keyboardu i fortepianu. Obecnie kształci się w klasie gitary elektrycznej. Dyrektor szkoły mówi, że Jakub jest kreatywny i aktywny artystycznie. Komponuje, aranżuje, tworzy własne muzyczne ścieżki. Od dwóch lat gra w zespole ,,Meteroids, z którym odniósł również wiele sukcesów: koncerty, profesjonalne nagrania studyjne oraz audycje w rozgłośniach radiowych. Stypendysta Miasta Zielona Góra w 2019 r.

* Mikołaj Woźniak – lat 16 (Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Krakowie). Uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie w klasie fortepianu. W opinii nauczyciela przedmiotu głównego jest bardzo uzdolnionym młodym pianistą, jednym z najlepszych i najbardziej obiecujących w swojej szkole. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych.  Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Czechach Niemczech, Egipcie i Białorusi. Laureat stypendium Miasta Zielona Góra latach 2015 i 2017.

*Amelia Maszońska – lat 26.  W 2017 r. wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec oraz rozpoczęła studia solistyczne  w Hochschule der Kϋnste w Bernie oraz studia kameralne. Laureatka czołowych nagród prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów i konkursów skrzypcowych.  Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą współpracując z renomowanymi artystami, zespołami  i filharmoniami (Filharmonia Zielonogórska, Pomorska, Poznańska, Sudecka, Wrocławska, Śląska, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Śląska Orkiestra Kameralna, Gyor Symphony Orchestra na Węgrzech, Brno Philharmony Orchestra i inne). Od 2009 r.  Stypendystka Miasta Zielona Góra

 

* Mateusz Makuch –  lat 25. Artysta, skrzypek. Mateusz należy do najbardziej utalentowanych skrzypków młodego pokolenia, dysponującym doskonałym warsztatem technicznym, obdarzonym wspaniałą muzykalnością i wrażliwością. Laureat najbardziej prestiżowych dla młodych skrzypków konkursów w kraju i za granicą. Zwycięzca Concero Comprtition Morningside Bridże w Kandzie oraz International Violin Competition w USA. Zaproszony do wykonania konceru w Carnige Hall w Nowym Yorku, na International Music Festiwal w Tel-Avivie ( Izrael) oraz w Londynie Obecnie współpracuje Orkiestrą Karajan – Akademie der Berliner Philharmoniker i realizuje studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Poznaniu.  Od 2008 r. Stypendysta Miasta Zielona Góra.

* Aleksandra Mandryk –  lat 14 ( Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Zielonej Górze). Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia klasy skrzypiec. Pomimo młodego wieku wielokrotnie brała udział w konkursach skrzypcowych  o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym, uzyskując we wszystkich konkursach tytuł laureata. W uznaniu osiągnięć artystycznych została zaproszona przez dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej do zagrania koncertu z orkiestrą FZ w ramach Festiwalu Smyczkowego ,,Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. W bieżącym roku szkolnym Ola może poszczycić się kolejnymi laurami na prestiżowych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Od 2018 r. Stypendystka Miasta Zielona Góra.

*Adam Skalski –  lat 12 (Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji ,,Dom Harcerza”). Adam uczy się śpiewu w Studiu Piosenki ,,Rezonans” przy MCKiE ,,Dom Harcerza” od ponad trzech lat. Jest również uczniem  VI klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec. Jego wielką pasją jest śpiew, i w tej dziedzinie odnosi liczne sukcesy. W roku szkolnym 2019/2020 zdobył dwa najwyższe odznaczenia : Grand Prix dwóch festiwali: Międzynarodowego w Kielcach oraz Ogólnopolskiego Przeglądu w Chojnie. Stypendysta Miasta Zielona Góra  w roku 2019.

*Jakub Przybycień – lat 25 ( Lubuskie Towarzystwo Muzyczne).  Jakub w czerwcu 2018 roku zakończył studia pierwszego stopnia z wyróżnieniem w klasie dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2019 r. ukończył z wyróżnieniem studia Master of Arts In Music Performance  w Hochschule der Kunste Bern w Szwajcarii. Obecnie został zaproszony do udziału w egzaminach wstępnych w Szwajcarii do Zürcher Hochschule der Künste w klasie dyrygentury symfonicznej i operowej, jak również do Scholi Cantorum Basiliensis w klasie skrzypiec barokowych . Podczas obu egzaminów zakwalifikował się do finału. Stypendysta Miasta Zielona Góra w 2018 i 2019 r.

*Kacper Łyczkowski – lat 14 (Lubuskie Towarzystwo Gitarowe). Uczeń VI klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zielonej Górze w klasie fortepianu. W każdym roku muzycznej edukacji Kacper odnosi sukcesy. Otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu. Co roku Kacper bierze udział w Koncercie Najlepszych Pianistów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze i Regionu Lubuskiego oraz koncertach z cyklu ,,Młody Muzyk” w auli Szkół dr Rahna.

  Stypendia z dziedziny literatury

*Paulina Korzeniewska – Nowakowska – lat 31. Utalentowana poetka, tłumaczka, filolog angielski. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo. Opublikowała dwie książki poetyckie. Jej debiutancki tom ,,Usta Vivien Leigh” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Pracuje w Instytucie Neofilologii UZ. Stypendystka Miasta Zielona Góra w roku 2018.

Stypendia z dziedziny sztuk plastycznych

*Liwia Litecka – lat 26. W 2012 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Zielonej Górze.  W 2019r. uzyskała tytuł magistra sztuki z malarstwa na Wydziale Artystycznym UZ. Uczestniczka zagranicznych i ogólnopolskich plenerów oraz festiwali z zakresu sztuk wizualnych. Jej twórczość obejmuje przede wszystkim malarstwo olejne na płótnie i na desce, fotografię oraz grafikę warsztatową. Stypendystka Miasta Zielona Góra w roku 2018 i 2019.

*Kacper Będkowski – lat  28 ( Biuro Wystaw Artystycznych). Absolwent Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, wyróżniający się już w okresie studiów. Po studiach Kacper kontynuuje działania twórcze. Bierze udział w prezentacji lokalnego środowiska artystycznego ,,Salon Jesienny” , a jego dyplom, który obronił w roku 2018 z wyróżnieniem, znalazł się  na wystawie najlepszych dyplomów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ ,,Shoty 4”. W 2019 r. prace artysty zakwalifikowano do prestiżowej wystawy Biennale Grafiki Studenckiej w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. Obecnie pracownik BWA w Zielonej Górze.

Stypendia w dziedzinie tańca

*Kamila Szałęga –  21 lat. Członkini Stowarzyszenia Tanecznego ,,Magic” w Zielonej Górze. Partnerka taneczna Sebastiana Wojtani. Uczestniczka wielu prestiżowych turniejów tanecznych rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Półfinalistka i finalistka takich  turniejów tańca jak: Grand Prix Polski, Mistrzostwa Polski czy Akademickie Mistrzostwa Polski i Akademickie Mistrzostwa Europy. Pomimo napiętego grafiku zajęć, znajduje czas, by pracując z dziećmi zaszczepiać w nich miłość do tańca.

*Sebastian Wojtania –  23 lata.  Członek Stowarzyszenia Tanecznego ‘’Magic” w Zielonej Górze. Partner taneczny Karoliny Szałęgi. Brał udział w wielu turniejach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium. Finalista i półfinalista turniejów tańca :  Grand Prix Polski, Mistrzostwa Polski czy Akademickie Mistrzostwa Polski  i Akademickie Mistrzostwa Europy. Posiada najwyższą, międzynarodową klasę taneczną ,,S”. Trener tańca, miał okazję sędziować turnieje tańca. Stypendysta Miasta Zielona Góra w 2019 r.

(rk)-WZG