Dobiega końca drugi sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. 30 listopada rowery wyjadą z miasta, by ponownie powrócić na ulice Zielonej Góry 1 marca. O sytuacji w Zielonej Górze po przejęciu firmy Nextbike przez Niemców wypowiedział się prezydent Janusz Kubicki.

Ten sposób poruszania się zielonogórzan po mieście od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wypożyczalnia rowerów dotarła do Zielonej Góry w sierpniu ubiegłego roku. Operatorem jest firma Nextbike, która w ostatnim czasie wpadła w kłopoty finansowe. Umowę firmie wypowiedziały ostatnio władze Trójmiasta. Spółka nie ogłosiła upadłości, ale przejął ją niemiecki inwestor. Co to oznacza dla Zielonej Góry? O to pytany był w audycji Prezydent na 96 FM Janusz Kubicki.

“Tam zdaje się, że problem bierze się z tego, iż kontrakt na cały rower w Trójmieście, nie tylko w Gdańsku, ale w kilkudziesięciu gminach jest elementem, przez który firma ma problemy. Tamten kontrakt jest zagrożony. Według mojej wiedzy nasz system jest bezpieczny. Jak to się skończy? Tego nie wiem. Neckermann też nie miał nic wspólnego z Thomasem Cookiem w Wielkiej Brytanii, a jednak upadł”Janusz Kubicki

Prezydent powiedział w Radiu Index, że umowa z operatorem jest ważna i miasto zamierza ją kontynuować.

“Jesteśmy na etapie końca sezonu, niedaleko nam do schowania rowerów miejskich. Jeżeli coś się będzie działo, to będziemy się starali interweniować, bo mamy czas do przyszłego roku. Nie mam sygnałów, żeby się coś miało zmienić, my nie jesteśmy zainteresowani zmianą. Mamy ważną umowę, a firma nie informowała nas, żeby były problemy z realizacją naszej umowy”Janusz Kubicki

Zielonogórski Rower Miejski to obecnie 400 rowerów, 40 stacji, 10 tandemów i 10 rowerów familijnych typu cargo. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne.

MK – Zielona Góra