Przedświąteczna gorączka zakupowa to niestety także czas większej aktywności kieszonkowców i oszustów, którzy wykorzystując nieuwagę czy pośpiech chcą się wzbogacić w nieuczciwy sposób. Złodzieje wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, a ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, torebki, portfele czy dokumenty. Z kolei oszuści działają najczęściej w okolicach centrów handlowych oferując różne przedmioty po „okazyjnej” cenie.

Złodzieje i oszuści działają najczęściej w centrach handlowych, pubach, w autobusach miejskich, na przystankach czy świątecznych jarmarkach czyli wszędzie tam gdzie jest dużo ludzi zajętych zakupami i przygotowaniami do świąt. Przestępcy wykorzystują chwilę nieuwagi, niezabezpieczone kieszenie i nie zamknięte torebki, a następnie w zaledwie kilka sekund kradną najczęściej telefony i portfele. Policjanci przed świętami często przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i ostrożności, ponieważ zajęci ostatnimi zakupami, często sami pozostawiamy cenne przedmioty bez nadzoru. Przykładem mogą być telefony komórkowe czy portfele pozostawiane na sklepowych ladach czy w przymierzalniach.

W okresie przedświątecznym, gdy w mieście panuje duży ruch, powinniśmy uważać też w restauracjach i pubach. Tam najczęściej giną telefony komórkowe i portfele. Bądźmy czujni i zwracajmy uwagę na swoje rzeczy, żeby nie wrócić do domu np. bez telefonu. Pamiętajmy również o tym aby nie pozostawiać cennych przedmiotów w kurtkach zawieszonych na ogólnodostępnym wieszaku. Często okazuje się później, że złodziej wykorzystał nadarzająca się okazję, a my pozostaliśmy przed świętami bez pieniędzy i dokumentów.

Zielonogórscy policjanci otrzymują codziennie zgłoszenia o przestępstwach kradzieży, których wspólną cechą jest niestety często brak rozwagi pokrzywdzonych. Nikt nie ma prawa nas okradać, ale pamiętajmy, że lepiej liczyć na swój zdrowy rozsądek niż na uczciwość innych.

Policjanci przestrzegają także przed tzw. „okazyjnymi zakupami”. Zanim kupimy coś od ulicznego sprzedawcy zastanówmy się, dlaczego oferowany przez niego towar ma znacznie niższą cenę niż ten w sklepie. Może się zdarzyć, że jest to towar gorszej jakości lub pochodzi z przestępstwa, a kupując go, sami narażamy się na odpowiedzialność karną. Poza tym może okazać się, że zostaniemy oszukani i zamiast wymarzonego sprzętu czy prezentu otrzymamy nic niewartą atrapę – w poprzednich latach takie właśnie zgłoszenia od oszukanych osób przyjmowali zielonogórscy policjanci.

Pamiętajmy zatem o swoim bezpieczeństwie, ale także sami swoim zachowaniem nie stwarzajmy okazji dla złodzieja.

materiały KMP Zielona Góra