Czy w Ogrodzie Botanicznym będziemy mogli poczuć się jak… na statku? Sugeruje to kształt platformy, która powstanie na terenie instytucji, a dokładniej – nad tamtejszym stawem. Obiekt będzie służył do obserwacji roślin wodnych.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, roślina, na zewnątrz i przyroda
fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego

– Przede wszystkim zyska na tym różnorodność ogrodu, a szczególnie oferta edukacyjna – wyjaśnia Piotr Reda, kierownik ds. naukowych w Ogrodzie Botanicznym. Przyrodnicy będą wykorzystywać to miejsce np. do prowadzenia lekcji o ekologii wód.

W tym momencie można zwiedzać Ogród Botaniczny i oglądać różne rośliny tam uprawiane, głównie lądowe. Natomiast te wodne są dostępne tylko z brzegu i stąd pomysł wybudowania niewielkiej hydroplatformy, z której będzie można zajrzeć do toni wodnej od góry, nie tylko z samego brzegu. I nie tylko obejrzeć ładne kolorowe rybki, które tam pływają, ale również rośliny wodne, które tam żyją – na przykład grążele, grzybienie, rdestnice i tym podobne – Piotr Reda.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Hydroplatforma zostanie zamontowana przy brzegu, tuż nad powierzchnią wody. Bezpieczeństwo zapewni zwiedzającym barierka dookoła konstrukcji. Pomost będzie przypominać kształtem dziób statku.

Plan budowy platformy przedstawił 5 lat temu Uniwersytet Zielonogórski. Projekt zyskał rekomendację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, jednak nie został zrealizowany, głównie z powodów finansowych. Teraz zaangażował się w niego Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Obraz może zawierać: tekst „WIDOKZBOKU”
fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego
Po tym, jak miasto przejęło prowadzenie ogrodu, a mianowicie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, udało się wygospodarować środki z budżetu miasta na ten cel. W tym roku, do końca sierpnia wykonawca ma czas, aby wybudować hydroplatformę za kwotę około 96 tysięcy złotych – Paweł Wysocki, radny i pracownik ZGM.
Kolejną inwestycją na obszarze ogrodu ma być rozbudowa o nową część – Dział Roślin Wodnych.

Obraz może zawierać: drzewo, roślina, na zewnątrz i przyroda
fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego
Aleksandra Pietruszewska - Radio Index