W najbliższą sobotę, 10 października, cała Polska zaangażuje się w wielką akcję, której nazwa znana jest już większości naszego społeczeństwa – Noc Bibliotek! W tym roku inicjatywa odbywa się pod wspólnym hasłem „Klimat na czytanie”.

Na internetowej mapie czytelni biorących udział w wydarzeniu, można znaleźć również zielonogórską Bibliotekę Norwida, która także postanowiła wziąć udział w tej formie propagowania czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zielonogórska książnica przeniosła swoje działania związane z Nocą Bibliotek do internetu, ale oczywiście nie rezygnujemy z udziału w tej ogólnopolskiej akcji.

Sobotni wieczór będzie dla naszych wirtualnych słuchaczy kolorowy i bajkowy, ponieważ naszym gościem będzie ilustratorka bajek i wierszy dla dzieci, jak również absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Magdalena Kozieł-Nowak, która w rozmowie z Dominiką Krupą (ZOK), zdradzi ciekawostki związane ze swoim zawodowym doświadczeniem, a dzięki temu z pewnością wprowadzi klimat idealnie zachęcający do czytania. Sama Kozieł-Nowak mówi o sobie: ,,Rysuję, maluję, wycinam, kleję, układam, wyrzucam i dodaję, a wszystko ma złożyć się na obraz, ilustrację, książkę. To robiłam, robię i mam nadzieję nadal robić!’’ [https://magdakozielnowak.blogspot.com/.]

Spotkanie z Magdaleną Kozieł-Nowak odbędzie się na Facebookowym profilu projektu ,,Ilustracja=inspiracja’’ (https://www.facebook.com/IlustacjaInspiracja).

Początek spotkania o godz. 19.00.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu ,,Ilustracja=inspiracja’’, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów ze szczególnym zwróceniem uwagi na walory artystyczne czytanych pozycji, poznawanie, rozwijanie technik rysunku i malarstwa, pobudzanie wyobraźni i kreatywności uczniów, inspirowanie do tworzenia własnych dzieł artystycznych. Współtworzą go Biblioteka Pana Kleksa i Biblioteka Piotrusia Pana.

Noc Bibliotek 2020
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Z uwagi na pandemię, wydarzenia tegorocznej Nocy Bibliotek odbędą się w przestrzeni realnej i/lub wirtualnej (w zależności od tego, na co sytuacja epidemiologiczna w Polsce i wytyczne sanitarne pozwolą).

Hasło tegorocznej imprezy brzmi: “Klimat na czytanie”.
Klimat na czytanie, czyli:
– dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki;
– wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.

W sobotę, 10 października o godz. 19.00, wszystkie Biblioteki połączą się online na uroczystej inauguracji akcji z udziałem pisarzy i artystów. Przeczytamy wspólnie napisany przez Jacka Cygana specjalnie dla Nocy Bibliotek wiersz – hymn tegorocznej akcji oraz wiersz Doroty Masłowskiej z książki „Psikusy”, Gang Design, 2017. Oprawę muzyczną, a na finał koncert kołysanek z wierszami polskich poetek, zagrają Janusz i Kaja Prusinowscy z zespołem.

Akcję Noc Bibliotek zainicjowano w 2015 roku. Każdego roku w tę inicjatywę włączają się biblioteki różnych typów: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych oraz rozmaitych instytucji i organizacji.
Szczegóły na temat akcji na stronie: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/

10 października 2020, godz. 19.00
Bądźcie z nami!
materiały organizatorów
 WiMBP - ZG